Aj najmenšie veľhory sveta dokážu uzdravovať
Tatry sú najsevernejšie a najvyššie pohorie karpatskej sústavy horstiev. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že aj napriek tomu, že sú podľa rozlohy zaradené medzi najmenšie veľhory sveta, na svojej malej ploche skrývajú neuveriteľné množstvo prírodných zvláštností, ktoré by sme inde našli len na oveľa neprístupnejších miestach.
Prečo sa nesmie v Tatrách porušovať zákaz zberu lesných plodov?
Vedeli ste, že nelegálni zberači lesných plodov pripravujú živočíchy o prirodzenú potravu a zároveň zver vyrušujú. To následne vplýva na ich pravidelný a opakovaný výskyt v blízkosti obytných zón tatranského aj podtatranského regiónu.
Stovky rokov boli opustené, nový život im vdýchol až svadobný dar
Tatranské Matliare najskôr označovali za územie bez významu.Vo svojom rodnom liste majú Tatranské Matliare rok 1884. Ich história však siaha až do stredoveku, kedy v okolí Skalnatého potoka vznikla prvá trvalá usadlosť. Po neznámej epidémii ostala takmer zabudnutá, prežilo ju len meno s neistým pôvodom. Prečo táto osada postupne vymrela a čo z nej zostalo dnes?
Tatranské bylinky na liečbu všetkých neduhov. Vyhľadávali ich aj v zahraničí
Niektoré slúžili len na utíšenie bolesti hlavy, iné mali aj protirakovinové účinky.
Zimná uzávera neplatí všade. Ako sa pripraviť na turistiku v zime?
Na zimné túry je v Tatrách k dispozícii 20 kilometrov značkovaných chodníkov.
Vodopády vo Vysokých Tatrách
Na území Slovenska sa nachádza viac ako 300 vodopádov, pričom viacero významných je aj vo Vysokých Tatrách. Niektoré tatranské vodopády sú voľne prístupné a túru k nim zvládnu aj rodiny s deťmi, k iným sa nedostane ani skúsený turista.
Fauna a flóra Vysokých Tatier
Najväčšie zviera Vysokých Tatier je medveď hnedý a titulom najväčší dravec sa môže pýšiť orol skalný. Celkovo v nich žije 14 druhov cicavcov a až 102 druhov vtákov. Zahanbiť sa však nenechá ani ras- tlinstvo, keďže pre niekoľko druhov rastlín sú naše veľhory jediným miestom výskytu v krajine. Nachádza sa tu 720 druhov machov, 1 200 druhov lišajníkov a siníc a až 1 650 druhov rias. Jednoducho, ak si spravíte výlet do našich veľhôr za faunou a flórou, zrejme v nich budete musieť zostať roky, aby ste stihli vidieť všetko.
Zelené, Červené i Skalnaté, tatranských plies je viac ako sto
Koľko vysokotatranských plies poznáte? Nedá sa povedať presne, koľko ich je, pretože údaje sa rozchádzajú, ale je ich viac ako sto. Niekde sa dočítate, že ich počet je 121, inde nájdete aj číslo 189. Na slovenskej strane Tatier je plies viac a na poľskej sú zas najväčšie a najhlbšie. Naši predkovia verili, že plesá sú bezodné a sú spojené s morom, preto ich nazývali morské oká. Ako prišli k svojim charak- teristickým názvom?
Jaskyne vo Vysokých a Nízkych Tatrách
Vysoké a Nízke Tatry ponúkajú krásu nielen na svojom povrchu, ale aj pod zemou. V niektorých jaskyniach ide skôr o podzemné prechádzky s minimálnym prevýšením, v iných sa skutočne zapotíte a nájdu sa aj také, do ktorých vás bez skúseností s lezením ani nepustia.
Štíty Vysokých Tatier
Najvyššie vrcholy Vysokých Tatier od pradávna lákajú mnohých turistov, ktorí ich chcú pokoriť. Vyjsť až na vrchol, prekonať sám seba či zdolať mnoho prekážok.
Turistické chodníky pre odvážnych i pre rodiny s deťmi
Že na hory nemáte kondíciu? Alebo si neviete predstaviť túru s malými deťmi? Tatry sú vhodné pre všetkých.
Trasy pre bicykel, bežky, skialp a ferraty
Vedeli ste o tom, že Vysoké Tatry spolu s okolím ponúkajú 180 kilometrov bežkárskych tratí a ich krásu si môžete vychutnať aj zo sedačky?