Zimná uzávera neplatí všade. Ako sa pripraviť na turistiku v zime?
Na zimné túry je v Tatrách k dispozícii 20 kilometrov značkovaných chodníkov.
Kratšie dni a teploty čoraz bližšie k nule každoročne sprevádzajú obdobie, keď ruch na tatranských turistických chodníkoch utícha. Dôvodom je zimná uzávera, ktorá sa týka najmä vyššie položených chodníkov, sediel a štítov hôr.
Nezatvárajú sa však všetky trasy. So správnou výbavou sú mnohé z nich dostupné celoročne. Kde sa nachádzajú a na čo by ste určite mali myslieť pred vykročením z domu?
Tieto chodníky sú otvorené aj v zime.
Zimná uzávera začala platiť na niektorých tatranských turistických chodníkoch v novembri a potrvá do polovice júna. Dôvodom je príprava zvierat na zimný spánok. Tatranská príroda je v tomto období najzraniteľnejšia a obyvatelia hôr potrebujú viac pokoja než predtým.
Neprítomnosť turistov je dôležitá pre svište aj kamzíky, ktorým sa v októbri začína ruja trvajúca do decembra. Po ruji prirodzene nasleduje obdobie gravidity a mladé kamzíky prichádzajú na svet v máji až júni.
Zimná uzávera však neplatí všade, niektoré trasy ostávajú otvorené aj počas tmavších a chladnejších zimných mesiacov. Celoročne sú tiež prístupné všetky tatranské chaty okrem Chaty pod Rysmi.
Na zimné túry majú turisti v Tatrách k dispozícii 20 kilometrov značkovaných chodníkov. Zo štítov je dostupné Predné Solisko po červenej značke od Chaty pod Soliskom. Spomedzi ďalších vysokohorských sediel je otvorené ešte sedlo pod Ostrvou, inak ostatné spadajú pod uzáveru. Na ďalšie vrcholy Smrek, Baranec a Plačlivé je možné vystúpiť v Západných Tatrách.
Posledným otvoreným úsekom je Tatranská magistrála, ktorá má až 72 kilometrov. V zime je z nej otvorená len časť od rázcestia Tokariny v Západných Tatrách cez Podbanské, Tri Studničky, Štrbské pleso, cez Trigan na Popradské pleso, sedlo pod Ostrvou, Sliezsky dom, Hrebienok až po Skalnaté pleso. Pri ňom sa vaše kroky budú musieť zastaviť, pretože odtiaľ je magistrála zatvorená až po Ždiar s výnimkou úseku Chata pri Zelenom plese a Veľké Biele pleso.
Ako sa obliecť?
V prvom rade si treba obuť vhodné topánky. Mali by byť nepremokavé a vysoké, aby sa do nich nemohol dostať sneh. Lepšie je siahnuť po celokožených, ktoré pevne držia nohu a zaručujú, že ostane suchá. Teplejšie topánky s hrubou podrážkou ocenia aj rodičia, keďže turistiku s deťmi častejšie sprevádzajú prestávky. Vďaka hrubej podrážke zostanú v teple aj na studenom snehu.
Teplo je kľúčovým faktorom a okrem topánok k nemu prispieva aj vhodná spodná bielizeň či detaily ako teplá čapica a rukavice. Pri turistike v skupine je dobré zabaliť si jedny rukavice navyše a v prípade potreby ich požičať nejakému zábudlivcovi. Pri dynamickejších túrach si treba dať pozor aj na opak, aby vrstiev teplého oblečenia nebolo až priveľa. Telo sa môže príliš spotiť a pot sa zmení na studenú mokrú vrstvu, ktorej je náročnejšie zbaviť sa.
Pitný režim je dôležitý aj v zime
Neboli by ste prví, ktorým by sa zdalo, že ste v zime menej smädní ako v lete a že to vlastne netreba. Nenechajte sa tým pomýliť. Dostatočné množstvo tekutín je pri mínusových teplotách rovnako dôležité ako v horúčavách, aj keď sa dodržiava omnoho zložitejšie. Dehydratácia však vyzerá rovnako.
Na prechádzky zimnými Tatrami sa vystrojte napríklad teplým čajom v termoske. Čaj by nemal byť príliš horúci, aby sa rýchla prestávka na zahnanie smädu nezmenila na dlhé postávanie s hrnčekmi v rukách. Oplatí sa pripraviť si čaj večer pred plánovaným výstupom, nechať ho vychladnúť na pitnú teplotu a až potom preliať do termosky.
Na čo myslieť okrem oblečenia?
Ak si na túru vyberiete vhodné oblečenie, budete ešte len na polceste. Dôležitá je aj doplnková výbava. Svoje miesto v batohu by mala mať čelovka, najlepšie s náhradnými batériami. Kvôli kratším dňom by mohlo spôsobiť život ohrozujúce blúdenie tmavými chodníkmi aj obyčajné predĺženie túry o pol hodinu. Je dobré pribaliť si aj turistické paličky. V šmykľavom teréne alebo na cestičkách pokrytých snehom pomôžu udržiavať stabilitu a vyhnúť sa tak neželaným pádom a drobným úrazom.
Netreba zabúdať ani na slnečné okuliare. Zimné výstupy môže sprevádzať inverzia. Preto ak z doliny očakávate tmavý a pochmúrny deň, po prekonaní niekoľkých stoviek výškových metrov sa môže objaviť slnkom zaliate dobrodružstvo umocnené odrazom slnečných lúčov od jednoliatej vrstvy snehu. Pri náročnejších výstupoch je dôležité myslieť aj na mačky a čakan. Nestačí ich však len mať, omnoho dôležitejšie je vedieť ich správne používať.
Najdôležitejšou výbavou v horách je zdravý rozum, preto ak vyzerajú podmienky výstupu nebezpečne alebo sa objaví správa o lavínovom nebezpečenstve, mali by ste zabudnúť na svoje ego, vrátiť sa naspäť a neriskovať svoj život. Pre každý prípad si uložte číslo Horskej záchrannej služby 18 300.