Zelené, Červené i Skalnaté, tatranských plies je viac ako sto

Koľko vysokotatranských plies poznáte? Nedá sa povedať presne, koľko ich je, pretože údaje sa rozchádzajú, ale je ich viac ako sto. Niekde sa dočítate, že ich počet je 121, inde nájdete aj číslo 189. Na slovenskej strane Tatier je plies viac a na poľskej sú zas najväčšie a najhlbšie. Naši predkovia verili, že plesá sú bezodné a sú spojené s morom, preto ich nazývali morské oká. Ako prišli k svojim charakteristickým názvom?

SKALNATÉ PLESO
v Skalnatej doline

Hovoriť o plesách vo Vysokých Tatrách a ne- spomenúť Štrbské by bol hriech. Veď je najznáme- jším a najnavštevovanejším slovenským plesom. Po Veľkom Hincovom je druhým najväčším na Slovensku, rozprestiera sa na takmer 20 hektároch. Je pokryté ľadom priemerne 155 dní v roku. V roku 1925 sa na ňom dokonca odohrali majstrovstvá v ľadovom hokeji. Pleso leží v katastri obce Štrba, podľa ktorej dostalo aj názov. V minulosti bolo využívané aj na ťažbu ľadu. Štrbský ľad bol žiadaný, pretože bol veľmi čistý. Dovážal sa do Viedne, Berlína či Budapešti. V roku 1901 sa pleso stalo majetkom uhorského štátu, dovtedy ho vlastnila liptovská rodina Szentiványiovcov. Tá ho využívala na relax a oddych. Sprístupnila ho i turistom, a tak sa stalo obľúbeným miestom pre rybolov, kúpanie a člnkovanie. To má na plese viac ako 130-ročnú tradíciu a je povolené i dnes. Po prvej tragickej nehode v lete 1884, keď sa na člne prevrátili a utopili štyria mladíci, však boli podmienky sprísnené.

 

ZELENÉ PLESO
v Doline Bielej vody kežmarskej

Zelené pleso je jedno z najkrajších vysokotatranských plies, leží vo východnej časti pohoria. Na jeho brehu sa nachádza Chata pri Zelenom plese, v ktorej sídli horská služba. Vyteká z neho Zelený potok, ktorý sa tiahne celou dolinou. Pleso turistov láka i svojou nižšou polohou, dostať k nemu sa dá z Tatranskej Lomnice, Tatranských Matliarov či Kežmarských Žľabov. Pomenovanie získalo vďaka zeleným škvrnám na svojom povrchu. Tie vznikajú z vyvierajúcich prameňov na jeho dne. Povesť však hovorí, že z vrchu Jastrabia veža, ktorý sa nad plesom štíti, do neho spadol žiariaci zelený drahokam, ktorý má sfarbenie na svedomí. So Zeleným plesom je spojená aj historická udalosť, keď bolo cieľom prvého známeho organizovaného turistického výletu do Tatier. V roku 1565 ho zvolala kňažná Beáta Laska-Kościelecka, ktorú sprevádzali mešťania. V týchto časoch sa výlet bez prítomnos- ti manžela považoval za nemravnosť. Albert Lasky, Beátin muž, preto vydal rozkaz umiestniť ju na šesť rokov do väzenia. V žalári bola doslova zamurovaná. Nachádzali sa v ňom len dve okienka. Jedným dostávala jedlo a druhé jej poskytovalo výhľad na príčinu jej väzenia, teda milované hory. Niet divu, že Beáta túto situáciu nezvládla a zošalela.

 

SKALNATÉ PLESO
v Skalnatej doline

Skalnaté pleso leží nad Tatranskou Lomnicou a ponúka výhľady na Lomnický a Kežmarský štít a Podtatranskú kotlinu. Obľúbeným turistickým cieľom je aj preto, že k nemu vedie lanovka z Lomnice. Turisti ho využívajú aj ako východiskový bod pre výstup na Lomnický štít. Pretína sa tu niekoľko turistických trás, ktorými sa dá dostať napríklad k Zelenému plesu, k Zamkovského a Bilíkovej

chate či Reinerovej útulni. Pre klimatické zmeny a globálne otepľovanie sa pleso neustále zmenšuje a postupne vysychá. V jeho okolí sa nachádza Skalnatá chata, hvezdáreň i jedna z najvyššie položených reštaurácií v Tatrách. Neďaleko je aj najdlhšia zjazdovka na Slovensku. Jej trasa vedie z Lomnického sedla, cez Skalnaté pleso a končí v Tatranskej Lomnici.

 

VELICKÉ PLESO
vo Velickej doline

Rozprávkovo trblietavé. Takýto prívlastok sa na- jčastejšie uvádza s Velickým plesom. Leží v rov- nomennej doline vo výške 1665 metrov nad mo- rom. Ak ste milovníkom cyklistiky, vedzte, že Velické pleso je najvyššie položené tatranské pleso, ku ktorému sa viete dostať na bicykli. Nad plesom nájdete 15 metrov vysoký ľadovcový Velický

vodopád, takzvaný večný dážď. V blízkosti sa nachádza najvyššie položený hotel na Slovenku, Sliezsky dom. Bol v ňom ubytovaný vtedajší pápež Ján Pavol II. počas svojej druhej oficiálnej návštevy Slovenska v lete v roku 1995. V okolí hotela sa nachádza pamätná tabuľa a vysvätený kríž, ktorý požehnal.

 

ŽABIE PLESÁ
v Mengusovskej doline

Veľké, Malé, Vyšné, tri prívlastky Žabích plies. Ne- nechajte sa zmiasť, pomenovanie nedostali kvôli zvýšenému výskytu žiab, ale pre veľké balvany, aké- si ostrovčeky, ktoré vyčnievajú z hladiny Veľkého Žabieho plesa. Svojím tvarom totiž pripomínajú žabu. Všetky tri plesá sú obkolesené drsnými skalami a štítmi. Ležia vo výške 1920 m n.m. Veľké, ako už z názvu vyplýva, je najväčšie a zároveň aj najnavštevovanejšie, pretože sa nachádza blízko turistickej cesty na Rysy. Malé Žabie pleso leží zo

všetkých troch najnižšie. Ak ho chcete vidieť, poponáhľajte sa. Pomaly, ale isto, ho zasypávajú skaly z okolitých štítov, a tak sa neustále zmenšuje. Má tvar polmesiaca a vyteká z neho Žabí potok, ktorý sa po dvoch kilometroch vlieva do Hincovho potoka. Ak chcete vidieť aj Vyšné Žabie pleso, nepomôže vám ani poponáhľať sa. Pre turistov je totiž neprístupné a leží v kotlinke pod vrcholom Volej veže vo výške 2040 m n.m.

 

JAMSKÉ PLESO
vo Važeckej doline

Severozápadne od Štrbského plesa vedľa Tatranskej Magistrály sa nachádza Jamské pleso. Pri jeho západnom brehu správa Tatranského národného parku vysadila na pamiatku limbový háj. Čarovné miesto vzniklo na znak piety a úcty k hrdinom Slovenského národného povstania. Priezračné Jamského pleso je turisticky veľmi obľúbené. Vy-

hľadávajú ho najmä rekreační turisti a rodiny s deťmi, pretože trasa k nemu je z akejkoľvek strany nenáročná. Pre náročnejších je východiskovým bodom k iným túram. Pleso a okolie ponúka krásne výhľady na okolitú scenériu a po jeho obvode sú osadené oddychové lavičky, na ktorých si môžete posedieť a pokochať sa tatranskou prírodou.

 

VEĽKÉ HINCOVO PLESO
v Mengusovskej doline

Veľké Hincovo pleso sa pýši hneď dvomi prívlastkami naj. Je najväčším a najhlbším plesom na slovenskej strane Vysokých Tatier. Nachádza sa pod Kôprovským štítom na konci Mengusovskej doliny. Rozprestiera sa na úctyhodnej ploche viac ako 20 hektárov. Nemá žiadny povrchový prítok, no odteká z neho Hincov potok. Na ňom sa vytvorili malé jazierka, Hincove oká. Pleso má hĺbku takmer 54 metrov. Zláka vás priezračne modrou farbou a svojím sfarbením a čistotou vám umožní

dovidieť až do hĺbky 12 metrov. Vŕta vám v hlave, prečo sa volá Hincovo? Názov bol pravdepodobne odvodený od mena Ignác, pastiera oviec, ktorý ich podľa povestí pásol v okolí plesa. Iné zdroje uvádza- jú, že pomenovanie pochádza z čias, keď baníci v oblasti hľadali zlato. Hinco mal byť malý záhadný trpaslík, ktorý im pomáhal pri práci. Veľké Hincovo pleso je raritné i tým, že je najvyššie položeným miestom na Slovensku, kde žijú pstruhy potočné.

 

ČERVENÉ PLESO
v Červenej doline

Ďalšie zo série farebných plies je Červené. Kedysi malo za názvom ešte prívlastok kežmarské. Túra k plesu je náročná, preto je dobré vyhradiť si na ňu celý deň. Námaha však bude stáť za to, keďže pleso, jeho okolie i výhľady, ktoré ponúka, vás očaria. Vplyvom teplého počasia pleso mení svoju rozlohu a v lete výrazne vysychá. Pomenovanie získalo pre

svoje sfarbenie. Nepanuje zhoda na tom, čo vlastne červenú farbu zapríčiňuje. Niektorí vedci tvrdia, že ju má na svedomí červený lišajník, ktorý rastie pri brehoch. Iní tvrdia, že voda má vysoký podiel železa. Dôvodom však pravdepodobne je sfarbenie skál a kameňov, ktoré sa nachádzajú pod hladinou a majú červenkastý odtieň.

 

POPRADSKÉ PLESO
v Mengusovskej doline

Popradské pleso leží vo výške takmer 1500 m n. m. a má rozlohu bezmála sedem hektárov. Medzi turistami je veľmi obľúbené. Vedie k nemu asfaltová cesta, takže okrem krásneho prostredia je vyhľadávaným aj pre svoj bezbariérový prístup. Názov môže evokovať mesto Poprad, no v skutočnosti je odvodené od rieky Poprad, ktorá ple- som preteká. Na jeho brehu je postavená Chata pri Popradskom plese, ktorá je najnavštevovanejšou chatou s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách. Neďaleko plesa sa nachádza Symbolický cintorín. Tvorí ho malá kaplnka, 50 drevených krížov a 160 pamätných tabúľ. S plesom je spojená aj tragédia, keď v jeho blízkosti v januári v roku 1974 spadla veľká lavína, ktorá na svahu zastihla študentov strednej priemyslovky z Komárna. O život pripravila triedneho učiteľa a 12 študentov, 11 žiakov prežilo.

 

BATIZOVSKÉ PLESO
v Batizovskej doline

Batizovské pleso leží pod úpätím slovenského najvyššieho vrchu, Gerlachovského štítu a vrchu Končistá. Z plesa vyteká rovnomenný potok, ktorý neďaleko vytvára 11 metrov vysoké Batizovské vodopády. Medzi turistami sú obľúbené výstupy k jazeru najmä z Vyšných Hágov a Tatranskej Polianky.

Previous
Previous

Fauna a flóra Vysokých Tatier

Next
Next

Jaskyne vo Vysokých a Nízkych Tatrách