Fauna a flóra Vysokých Tatier
Najväčšie zviera Vysokých Tatier je medveď hnedý a titulom najväčší dravec sa môže pýšiť orol skalný. Celkovo v nich žije 14 druhov cicavcov a až 102 druhov vtákov. Zahanbiť sa však nenechá ani rastlinstvo, keďže pre niekoľko druhov rastlín sú naše veľhory jediným miestom výskytu v krajine. Nachádza sa tu 720 druhov machov, 1 200 druhov lišajníkov a siníc a až 1 650 druhov rias. Jednoducho, ak si spravíte výlet do našich veľhôr za faunou a flórou, zrejme v nich budete musieť zostať roky, aby ste stihli vidieť všetko.
FAUNA VYSOKÝCH TATIER
Kamzík vrchovský tatranský
Ďalší unikát v našich veľhorách je Kamzík vrchovský tatranský. Tento druh kamzíka prirodzene žije len na území Tatier, či už našej alebo poľskej strane. Stretnúť ho však môžete aj v Nízkych Tatrách, kde bol v 20. storočí umelo sťahovaný za účelom vytvorenia rezervnej populácie. Kamzíky sa pohybujú v skupinách a žijú v čriedach. Vodkyňou skupiny je vždy silná a skúsená samica. Počet jedincov v črie- dach je od dvoch po 15 kamzíkov, neobvykle aj viac.
Poznávacím znakom kamzíkov sú zahnuté rohy. Tieto zvieratá patria k symbolom Tatranského národného parku a sú taktiež chránené. Rady si pochutnajú na bylinách či lišajníkoch, no ku šťastiu im bohato stačí aj obyčajná tráva. Obdobie párenia nastáva na prelome novembra a decembra a mláďatá sa rodia na konci apríla. Dospelé jedince vážia okolo 50 kilogramov a dožívajú sa maximálne 20 rokov.
Medveď hnedý
Samce sa zo zimného spánku prebúdzajú už na prelome februára a marca. Po prebudení myslia hneď na jedlo a smerujú k roztápajúcim sa lavínam. Sú v nich totiž zakonzervované uhynuté zvery. Medvedice s malými zostávajú v brlohoch o niečo dlhšie, vychádzajú približne v polovici apríla. V lete si medvedie rodiny pochutnávajú najmä na sladkých vysokohorských plodoch, no i na hmyze, žabách, hlodavcoch či zdochlinách.
Mláďatá prichádzajú na svet s hmotnosťou len pol kilogramu, pričom dospelý jedinec môže dosiahnuť hmotnosť 250 až 350 kilogramov. Dožívajú sa 30 až 50 rokov. Kritické obdobie pre medvede hnedé bolo na Slovensku najmä po prvej svetovej vojne, kedy ich bolo na našom území len okolo 20. Od roku 1932 sa na medvede vzťahuje celoročná ochrana.
Vlk dravý
Vlk dravý je najväčšia psovitá šelma, ktorá žije v Európe. V Tatranskom národnom parku sa vys- kytuje najmä v oblastiach, kde sú jelene a diviaky, ktoré loví. Za potravou sa vlkom neťaží ísť poriadnu vzdialenosť, ich silné a svalnaté končatiny zvládnu prejsť aj 70 kilometrov. Sú veľmi dobrými lovcami, najmä v zimných mesiacoch majú nad korisťou značnú prevahu.
Kým vlci sa po snehu pohybujú obratnejšie, korisť sa zväčša zabára a nedokáže utiecť. Okrem jeleňov a diviakov si rady pochutnajú na líškach, zajacoch, vtákoch i hlodavcoch. Z času na čas útočia aj na domáce hospodárske zvieratá a keď nie je po ruke nič lepšie, nepohrdnú ani lesným ovocím, zemiakmi či kukuricou.
Dospelí vlci počas roka zjedia až 800 kilogramov mäsa a vážia okolo 70 kilogramov. Dožívajú sa 14 až 16 rokov. Dorozumievajú sa vitím a majú veľmi dobre vyvinutý sluch aj čuch. Žijú v rodinných svorkách, ktoré tvoria rodičia a ich potomstvo. V zime sa obvykle viac rodín spojí do väčších svoriek. V zoskupení vládne prísna hierarchia a vedie ho rodičovský pár. Ak jeden z nich uhynie, svorka sa zvykne rozpadnúť.
Sokol myšiar
Sokoly, nielen myšiare, nie sú náročné na bývanie. Nestavajú si vlastné hniezda, uspokoja sa aj so starými hniezdami po iných vtákoch. Možno ich nájsť obývať skaly, dutiny stromov či balkóny bytov. Špecifické sú tým, že sa dokážu trepotať vo vzduchu na jednom mieste dlhšie ako iné vtáky. Samička je od samca väčšia a ťažšia v priemere o 50 gram- ov. Samička sedí na vajciach 30 dní a ďalší mesiac po narodení sa o mláďatá rodičia starajú. Sokoly myšiare majú rady výhľady, často len tak sedia na stĺpoch, drôtoch, konároch a kochajú sa ďalekým horizontom. Hustým lesom sa naopak vyhýbajú. Živia sa predovšetkým malými hlodavcami a pla- zmi, no nepohrdnú ani hmyzom, obojživelníkmi a červami.
FLÓRA VYSOKÝCH TATIER
Machorasty
Niekto si povie: obyčajný mach, ktorý rastie kade-tade. No verte, že pre ľudí má táto rastlina veľký význam. Tušili ste, že jej kolónie dokážu držať pokope pôdu po erózii, a tak zabrániť jej zo- suvu? Okrem toho rastú na horninách, v potokoch, rašeliniskách i kmeňoch stromov. Vyskytujú sa vo veľkých skupinách a vďaka tomu, že dokážu nasať vodu v objeme až 2,5-násobku ich vlastnej hmotnosti, regulujú klímu danej oblasti. Zároveň udržujú pôdu vlhkú a chránia ju pred vysychaním.
Vyšší horský stupeň
(siaha od 1 200 do 1 500 m n. m.)
Na prelome horského a vyššieho horského stupňa sa vyskytujú najmä nízke kríčky ako čučoriedka a brusnica obyčajná. V skalnatom prostredí tohto stupňa, najmä vo vápencových oblastiach, rastie plesnivec alpínsky aj prvosienka holá.
Subalpínsky vegetačný stupeň
(siaha od 1 500 do 1 800 m n. m.)
V tejto oblasti možno vo veľkom naraziť najmä na rozsiahle kosodrevinové porasty. Rastú tu napríklad horec luskáčovitý a papraď rakúska. Na svetlých miestach sa vyskytujú čučoriedky a psica tuhá. Vo vápencových oblastiach rastie ľalia zlatohlavá a pri chodníkoch horčičník karpatský. V tomto pásme sa nachádza mnoho plies a potokov. V nich sa vyskytujú ohrozené rastliny lyžičník tatranský a ježohlavúzkolistý.
Alpínsky vegetačný stupeň
(siaha od 1 800 do 2 300 m n. m.)
Možno ho rozdeliť na tri základné biotopy:
• Biotop snehových úležísk: v týchto oblastiach počas zimy vietor naveje mnoho snehu,ktorý sa udrží dlhú dobu. Vyskytujú sa tu najmä druhy vŕb: vŕba bylinná či vŕba sieťkovaná.
• Biotop skalných stien a puklín: v tomto bio- tope možno nájsť rastliny, ktoré sú prispôsobené na život vo vysokohorskom prostredí. Na holých a pustých skalách rastú druhy ako prvo- sienka holá, plesnivec alpínsky a astra alpínska huňatá.
• Biotop alpínskych pralúk: flóra rastie na do- lomitovom a vápencovom základe. Vyskytuje sa tu niekoľko vzácnych a chránených druhov ako kozinec alpínsky, ostropysk Hallerov, všivec Oederov či kamzičník chlpatý.