Trasy pre bicykel, bežky, skialp a ferraty

Vedeli ste o tom, že Vysoké Tatry spolu s okolím ponúkajú 180 kilometrov bežkárskych tratí a ich krásu si môžete vychutnať aj zo sedačky? Nielen tej lanovkovej, ale aj zo sedačky bicykla. Okrem toho ponúkajú aj ferraty a viaceré cesty pre skialpinistov.

Tatry na bicykli

Vo Vysokých Tatrách sa nachádza viac ako 300 kilometrov značených cyklotrás. K dispozícii sú trate pre skúsených i pokročilých cyklistov, ale i pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Na výber sú asfaltové cesty aj náročné vysokohorské stúpania, ktoré dajú zabrať. Trate sú rozdelené podľa náročnosti do štyroch farebných skupín.

•   Červená: Označuje diaľkové cyklotrasy a magistrály vedúce údoliami a prechodmi hôr. Sú to dlhé trasy, ktoré prechádzajú cez viacero okresov.

•   Modrá: Ide o trasy paralelne vedúce k cyklomagistrálam, sú však náročnejšie a dlhšie.

•   Zelená: Používa sa pre kondične nenáročné, oddychové trasy vhodné aj pre začiatočníkov a deti.

•   Žltá: Združuje cyklistické spojky a odbočky, ktoré vedú k historickým pamiatkam a prírodným a technickým zaujímavostiam nachádzajúcim sa blízko cyklotrasy.

V prípade, že bicykel nemáte alebo je pre vás komplikovaný jeho presun do Vysokých Tatier, vo väčšine stredísk a hotelov môžete využiť služby požičovní. K dispozícii majú okrem klasických pánskych, dámskych a detských bicyklov aj e-biky a kolobežky. Cena za požičanie na jeden deň sa pohybuje od desať eur.

V tatranskom regióne nájdete 39 značených a odporúčaných cyklotrás. Nasledujúce príklady sú zoradené od jednoduchých po náročnejšie.

•   Podbanské – Kôprová dolina: cestná trasa vhodná aj pre rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi s dĺžkou takmer osem kilometrov. Ponúka krásne výhľady na Západné a Vysoké Tatry. Poskytuje niekoľko miest na oddych a má len mierne prevýšenie. V Kôprovej doline môžete navštíviť i najvyššie položený vodopád v Tatrách, Kmeťov vodopád.

•   Okruh Nová Lesná – Dolný Smokovec: cestná, mierne náročnejšia trasa ako predošlá, no stále vhodná pre deti. Dĺžka okruhu je niečo málo cez 11 kilometrov a prevýšenie 250 metrov. Začiatok trate je strmší, potom vás však čaká oddychová časť popod Cestu Slobody a záverečný dlhý zjazd späť do Novej Lesnej.

•   Starý Smokovec – Hrebienok: náročnejšia cestná trasa dlhá takmer tri kilometre. Začína sa pri mestskom úrade v meste Vysoké Tatry. Miernejšie úseky striedajú náročnejšie stúpania. V zaslúženom cieli nájdete niekoľko miest na občerstvenie. Pri ceste späť si poriadne skontrolujte brzdy, pri rýchlom zjazde môžete dosiahnuť rýchlosť až 70 km/h.

•   Biela Voda – Chata pri Zelenom plese: náročná trať dlhá približne sedem a pol kilometra. Terén tvorí spevnený štrk a neskôr skalnatý upravený chodník. Pripravte sa aj na serpentíny. Odporúčame vybrať si kvalitný bicykel, ktorý nezaskočí náročný terén.

Bežkárske trate

Ak hľadáte šport, pri ktorom až tak nepotrápite kĺby, no zároveň rozhýbete celé telo, vyskúšajte bežkovanie. Vysoké Tatry počas zimy ponúkajú ideálne podmienky. Priamo v Tatrách môžete využívať približne 80 kilometrov upravovaných tratí a ďalších 100 kilometrov sa nachádza v okolí regiónu. K dispozícii je široký výber od vyfrézovaných stôp vhodných na klasický štýl po vyratrakované trate pre takzvaných korčuliarskych bežkárov. Opäť platí, že ak bežky nemáte, viete si ich požičať takmer na každom kroku.

Ak vás láka tento šport, najlepšie bude navštíviť Štrbské Pleso. Jeho okolie ponúka 27 kilometrov pravidelne udržiavaných bežkárskych tratí. K dispozícii sú denne upravované a profesionálne okruhy. Niektoré sú v prípade potreby umelo zasnežované, preto je možné využívať ich počas celej zimy. Lákadlom je i večerné bežkovanie zabezpečené vďaka umelému osvetleniu niektorých trás. Nájdete tu napríklad tieto okruhy.

 

•   Bežkársky okruh Vyšné Hágy: futbalové ihrisko sa počas zimy mení na okruh s dĺžkou 400 metrov.

•   Furkotská dolina – Areál bežeckého lyžovania Snow: tri trasy v dĺžke od 3,6 po šesť kilometrov s prevýšením viac ako 150 metrov.

•   Stará cesta zo Štrbského Plesa do Tatranskej Štrby: trať dlhá štyri kilometre s prevýšením viac ako 350 metrov.

 

Počas zimy je bežkármi vyhľadávaná aj oblasť Smokovca, ktorá tiež ponúka niekoľko zaujímavých trás.

•   Dolný Smokovec – okruh Farské lúky: dĺžka približne 400 metrov, nulové prevýšenie, vhodné pre začiatočníkov aj deti.

•   Okruh Lúky – Tatranská Polianka: dve trasy na lúkach medzi Tatranskou Poliankou a Gerlachovom, dĺžka dva, respektíve tri kilometre.

•   Nový Smokovec – Vyšné Hágy: osemkilometrová trať vedúca popri Ceste Slobody s minimálnych prevýšením.

 

Priaznivé podmienky pre bežkárov nájdete aj v okolí Tatranskej Lomnice, Popradu a podtatranských obcí.

DOPLNIŤ VIAC O TRASACH LOMNICA A PODTATRANSKE OBCE.

Skialp v Tatrách

Skialpinizmus kombinuje lyžovanie s vysokohorskou turistikou a v ostatných rokoch je v našich končinách čoraz obľúbenejší. Možno ho vykonávať len za priaznivých snehových podmienok. Taktiež len v prípade, že nie je vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo (lavínovú výbavu majte vždy pri sebe).

Mekkou európskeho skialpinizmu sú mestá Chamonix vo Francúzsku a Zermatt vo Švajčiarsku, no zahanbiť sa nedajú ani slovenské veľhory. Vysoké Tatry ponúkajú množstvo zjazdov vhodných aj pre začiatočníkov.

•   Ešte predtým, ako sa vydáte na svoju prvú cestu v teréne, skúste si skialp na neupravenom snehu. Veľmi dobré podmienky nájdete vo freeride zóne vedľa zjazdovky v Lomnickom sedle alebo vyskúšajte starú zjazdovku na Hrebienku.

•   Pokročilejší ocenia trasy na upravených zjazdovkách, respektíve za ich označenými hranicami. Je potrebné dodržiavať Biely kódex, ktorý v 14 bodoch reguluje správanie sa na trati. Využiť môžete napríklad zjazdovky Štrbského Plesa smerom k chate Solisko.

•   V prípade náročnejších výstupov a zjazdov treba byť opatrný. Najskôr si overte, či je vo vami vybranej lokalite skialp legálny. Návštevný poriadok Tatranského národného parku totiž povoľuje tento šport len v prednej časti doliny, teda po vodopád Skok, respektíve Malú Baštu a Mlynické solisko. Medzi najobľúbenejšie skialpinistické oblasti patrí Veľká Studená dolina. Ide o náročnú trasu s možnosťou občerstviť sa na Zbojníckej chate. Páčiť by sa vám mohol aj prechod cez Baranie a Predné sedlo. Túto trasu je možné rozdeliť si na dva dni s možnosťou prenocovania na jednej z vysokohorských chát (Téryho, Zbojnícka, Chata pri Zelenom plese).

TRASY TREBA DAT DO BODOV AKO CYKLOTRASY VYSSIE


Prvá tatranská ferrata

Ferrata, via-ferrata či klettersteig sú pre mnohých cudzie slová, ktoré si nevedia zaradiť. Pre nadšencov adrenalínovej vysokohorskej turistiky to však nie je nič nové.

Pojem označuje náročnú horolezeckú trasu, ktorá je istená fixnými lanami, železnými stúpačkami a inými pomôckami. Cieľom ferrát je sprístupniť ťažký terén a zvýšiť bezpečnosť turistov. Ferraty sú rozšírené najmä v Alpách, na Slovenku ich nájdete v Martinských holiach, Slovenskom raji či Kremnických vrchoch.

Vysoké Tatry na svoju prvú ferratu zatiaľ čakajú. O jej vybudovaní začal Klub slovenských turistov hovoriť už v roku 2016. Trasa mala pôvodne viesť od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline. Oblasť však podlieha druhovej ochrane prírody, keďže cez ňu migrujú zákonom chránené živočíchy. Prvá tatranská ferrata preto povedie z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Bude jednosmerná a dlhá približne 450 metrov. Ak nenastanú neočakávané komplikácie, jej sprístupnenie môžeme očakávať v auguste 2021.

 

Biely kódex

1. Ohľaduplnosť k iným osobám - Každý lyžiar a snoubordista (ďalej len „lyžiar“) je povinný správať sa tak, aby neohrozil život, zdravie alebo majetok, alebo nespôsobil škodu sebe alebo inému.

2. Ovládanie rýchlosti a spôsobu jazdy - Každý lyžiar musí mať prehľad pred sebou. Každý lyžiar musí prispôsobiť jazdu a rýchlosť jazdy povahe a stavu lyžiarskej trate a svojim schopnostiam a možnostiam, terénu, poveternostným a snehovým podmienkam, ako aj počtu lyžiarov na lyžiarskej trati.

3. Voľba smeru jazdy - Lyžiar je povinný voliť smer jazdy tak, aby neohrozil pred ním jazdiaceho lyžiara. Lyžiar, ktorý jazdí za iným lyžiarom, je povinný dbať na dostatočný odstup, aby lyžiarovi vpredu ponechal voľný priestor pre smer a spôsob jazdy.

4. Predbiehanie - Predbiehať možno sprava aj zľava tak, aby predbiehaný lyžiar mal dostatočný priestor pre smer aj spôsob jazdy.

5. Vjazd na trať a rozjazd po zastavení - Lyžiar, ktorý vchádza na lyžiarsku trať alebo po zastavení chce opäť pokračovať v jazde, je povinný presvedčiť sa, či sa zhora alebo zdola nepribližuje iná osoba, aby neohrozil seba ani iných.

6. Zastavenie a státie - Lyžiar nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na zúžených a neprehľadných častiach lyžiarskej trate. Lyžiar, ktorý spadol, musí takéto miesto čo najrýchlejšie opustiť.

7. Výstup a zostup - Osoba, ktorá stúpa alebo schádza po lyžiarskej trati, musí použiť okraj lyžiarskej trate.

8. Rešpektovanie označenia a pokynov - Každý lyžiar musí dodržiavať označenie na lyžiarskej trati a dodržiavať pravidlá správania sa na lyžiarskej trati a riadiť sa pokynmi prevádzkovateľa lyžiarskej trate.

9. Poskytnutie pomoci - Pri úraze na lyžiarskej trati je každý lyžiar povinný podľa svojich schopností a možností poskytnúť pomoc a bezodkladne oznámiť úraz prevádzkovateľovi lyžiarskej trate a/alebo Horskej záchrannej službe a/alebo inej oprávnenej osobe, zotrvať na mieste úrazu do poskytnutia pomoci povereným zamestnancom prevádzkovateľa a/alebo Horskou záchrannou službou.

10. Bezpečnosť lyžiarskej výstroje - Lyžiar môže používať lyžiarsku výstroj len v stave, v ktorom výrobca zaručuje bezpečnosť pri používaní výrobku a zabezpečenú proti samovoľnému uvoľneniu lyže alebo inej súčasti lyžiarskej výstroje.

11. Osobitná bezpečnosť - Lyžiar mladší ako 15 rokov je povinný na lyžiarskej trati chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou.

12. Preukázanie totožnosti - Ak došlo na lyžiarskej trati k nehode, každý účastník, prípadne svedok nehody je povinný preukázať základné údaje o svojej osobe Horskej záchrannej službe, lyžiarskej službe, orgánu verejnej moci alebo zamestnancom prevádzkovateľa.

13. Vstup na lyžiarske trate - Pred zahájením a po skončení prevádzky dopravných zariadení je vstup na lyžiarske trate a lyžiarske trasy zakázaný - hrozí nebezpečenstvo úrazu káblami snežných diel a od strojov upravujúcich trate, najmä navijákových s rozvinutým lanom.

14. Organizovaná činnosť (výučba lyžovania/snoubordingu) - Osoba, ktorá organizuje činnosť na lyžiarskej trati, je povinná zabezpečiť, aby osoba mladšia ako 15 rokov mala oblečený reflexný bezpečnostný odev alebo na sebe viditeľne umiestnené reflexné bezpečnostné prvky.

Previous
Previous

Turistické chodníky pre odvážnych i pre rodiny s deťmi