Jaskyne vo Vysokých a Nízkych Tatrách

Vysoké a Nízke Tatry ponúkajú krásu nielen na svojom povrchu, ale aj pod zemou. V niektorých jaskyniach ide skôr o podzemné prechádzky s minimálnym prevýšením, v iných sa skutočne zapotíte a nájdu sa aj také, do ktorých vás bez skúseností s lezením ani nepustia.

Vysoké Tatry

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa sa nachádza v Belianskych Tatrách, v Tatranskej Kotline. Je jednou z najnavštevovanejších sprístupnených jaskýň na Slovensku. Obývaná bola už v praveku, no v moderných dejinách bola objavená až na začiatku 18. storočia. Svedčia o tom nápisy mien zlatokopov na stenách jaskyne. Pre verejnosť bola otvorená v roku 1884. K jaskyni sa dostanete po náučnom chodníku, ktorý vedie z Tatranskej Kotliny. Samotná prehliadka trvá približne 70 minút. Jaskyňa má dĺžku cez tri a pol kilometra a pre verejnosť je sprístupnených 1 370 metrov s prevýšením 125 metrov. Počas prehliadky prekonáte 874 schodov. Odmenou vám bude pohľad na pagodovité stalagmity, sintrové vodopády a podzemné jazierka. Vnútorná teplota sa pohybuje okolo piatich stupňov nad nulou. Jaskyňa je pre návštevníkov otvorená celoročne. V jej útrobách žije niekoľko druhov netopierov, prevažuje netopier obyčajný, no možno vidieť aj netopiera fúzatého a brvitého.

Važecká jaskyňa

Medzi Liptovským Mikulášom a Popradom sa na okraji obce Važec nachádza Važecká jaskyňa. Prehliadková trasa sa radí medzi kratšie, keďže trvá približne 25 minút a jej dĺžka je 235 metrov. Čaká vás päťmetrové prevýšenie a 88 schodov. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,5 do sedem stupňov Celzia. Navštíviť ju môžete od februára do konca augusta. V jej útrobách dominujú stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Niektoré časti sú vyplnené jemnými sedimentmi, ktoré sem naplavil Biely Váh. V minulosti ju obývali jaskynné medvede, vďaka čomu sa stala paleontologickým náleziskom ich kostí medzinárodného významu.

Nízke Tatry

Demänovská jaskyňa slobody

Len 13 kilometrov od Liptovského Mikuláša sa nachádza Demänovská jaskyňa slobody. Objavená bola v roku 1921 a verejnosti sa otvorila o 12 rokov neskôr. Je súčasťou veľkého podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Vďaka svojej unikátnej kvapľovej výzdobe ju mnohí považujú za jednu z najkrajších jaskýň nielen na Slovensku, ale i v Európe. Patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku a jej interiér tvorí množstvo siení a dómov so sintrovou výzdobou. Počas prehliadky uvidíte podzemnú rieku Demänovku a množstvo jazierok. Najväčšie má dĺžku až 52 metrov a hĺbku sedem metrov. Teplota v útrobách jaskyne sa pohybuje od šiestich do siedmich stupňov Celzia. Vďaka vysokej vlhkosti je jaskyňa využívaná na speleoterapiu a liečia sa tu pacienti s alergiami a dýchacími problémami. Turisti majú na výber dve prehliadkové trasy, a síce tradičnú a exkluzívnu. Tradičná je kratšia, trvá približne hodinu a čaká vás 1 150 metrov. Prevýšenie je 86 metrov a prekonáte 913 schodov. Exkluzívny, dlhší okruh má o 1 000 metrov viac a dĺžka prehliadky je 100 minút. Súčasťou exkluzívnej prehliadky je aj najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku, Veľký dóm.

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa bola ešte pred niekoľkými rokmi miestom, ktoré bolo trvalo pokryté ľadom. Tomu je však dôsledkom klimatických zmien, zdá sa, koniec. Aktuálne sa v jaskyni nachádza najmenej ľadu za ostatných 70 rokov. Slabé zimy a letné teploty atakujúce 40 stupňov Celzia spôsobili postupné topenie sa a masívne miznutie jaskynného ľadu. Keďže nevyzerá, že situácia sa bude zlepšovať, treba sa s návštevou jaskyne poponáhľať. Nachádza sa v Demänovskej doline v brale Bašta nad Kamennou chatou. Je jednou z najstarších objavených jaskýň v Európe, keďže ju našli už v roku 1299. Prehliadka trvá približne 45 minút a je dlhá 650 metrov. Aj počas letných mesiacov sa do jaskyne lepšie oblečte, pretože teplota sa celoročne pohybuje od pol stupňa do troch stupňov. V niektorých častiach je však teplota trvalo pod nulou.

Stanišovská jaskyňa

Stanišovskú jaskyňu nájdete v Národnom parku Nízke Tatry, v obci Liptovský Ján. Prvé zmienky o jej existencii sa objavili už v roku 1720. Dnes je pre turistov a návštevníkov otvorená celoročne. Celková dĺžka jaskyne je takmer 900 metrov, pričom sprístupnených je 410 metrov. Prehliadka trvá okolo 50 minút. Počas nej vás sprievodcovia oboznámia s históriou jaskyne a rôznymi zaujímavosťami. Aby ste mohli obdivovať rôzne tvarované a vymodelované jaskynné steny, pred začiatkom prehliadky dostanete čelovku. Stanišovská jaskyňa je významným bydliskom netopierov, žije v nej sedem druhov. Taktiež je významným náleziskom kostí jaskynného medveďa a po archeologických výskumoch bolo potvrdené aj jej stredoveké osídlenie ľuďmi.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa sa nachádza v obci Bystrá, na južnej strane Nízkych Tatier. Prvé časti jej útrob boli objavené v roku 1923. Verejnosť prvýkrát privítala v roku 1941. Od tej doby návštevníci obdivujú jej lesklé stalaktity, stalagmity a záclonové závesy. Nájdete tu taktiež vodopády a sintrové jazierka. Prehliadková trasa má niečo vyše pol kilometra a minimálne prevýšenie. Okruh je preto vhodný aj pre imobilných turistov. Prehliadka trvá približne 45 minút a teplota sa pohybuje od 5,7 do 6,7 stupňov Celzia. Jaskyňa okrem turizmu ponúka aj liečebné procedúry horných dýchacích ciest detí a výskumníci v nej pozorovaním odhalili až 13 druhov netopierov. Počas druhej svetovej vojny bola útočiskom obyvateľov, keď sa v nej na konci januára 1945 po obsadení obce Bystrá Nemcami ukrylo mnoho ľudí. Zostúpili až do hĺbky 40 metrov. Situácia však bola dramatická, vojaci vchod do jaskyne zamínovali a obyvatelia v nej prežili až 21 dní. Von sa dostali až po oslobodení obce.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Ak hľadáte jedinú sprístupnenú vysokohorskú jaskyňu na Slovensku, ste na správnom mieste. Jaskyňa mŕtvych netopierov sa nachádza v Nízkych Tatrách, necelý kilometer od Štefánikovej chaty pod Ďumbierom. V takmer celej jaskyni môžete naraziť na netopierie kostry, od ktorých je odvodený názov jaskyne. Nachádzajú sa tu aj kosti iných zvierat, pričom vek niektorých sa odhaduje až na 6 000 rokov. Jaskyňu môžete navštíviť v období od marca do decembra. Na výber máte z dvoch trás. Ľahšia trvá 100 minút a prejdete cez sedem jaskynných poschodí. Trasa je vhodná pre deti od osem rokov. Všetci návštevníci musia mať obutú pevnú obuv. Náročnejšiu trasu môžu absolvovať len dospelí fyzicky zdatní návštevníci. Musíte mať však skúsenosti s vysokohorským terénom a ovládať lezenie, keďže cez niektoré miesta sa inak nedostanete.

Previous
Previous

Zelené, Červené i Skalnaté, tatranských plies je viac ako sto

Next
Next

Štíty Vysokých Tatier