Mária Rokhas: Najčastejšou chybou v domácnosti sú tieto tri veci
Venuje sa navrhovaniu priestorov v štýle feng šuej a jej prácu možno vidieť aj v projekte Elements. Navrhla preň rozmiestnenie a orientáciu budov tak, aby spĺňali kritériá feng šuej už pri samotnej výstavbe.
„Ak je budova umiestnená dobre, znamená to, že projekt bude úspešný. Čokoľvek sa navrhne a akokoľvek to bude vyzerať, dopadne to dobre, pretože tak bola navrhnutá už hlavná myšlienka,“ hovorí dizajnérka Mária Rokhas.
Čo to znamená, že je budova postavená dobre, ako vplýva feng šuej na úspech v živote a aká vec by sa podľa feng šuej v domácnosti nemala nachádzať?
Ako by ste predstavili feng šuej niekomu, kto o ňom nikdy nepočul?
Je to vzťah medzi človekom, priestorom a časom. Pre mňa je to cesta k vnútornej harmónii cez pochopenie sveta okolo nás.
Kedy ste sa začali zaujímať o feng šuej vy a ako ste sa k nemu dostali?
Je súčasťou môjho života už veľmi dlho a prečítala som si o ňom veľa kníh, ale prišlo mi to málo, pretože to väčšinou bolo amatérske a podľa jednej techniky. Preto som absolvovala českú školu feng šuej, ktorá ma výrazne posunula. Rozhodla som sa zameriavať na feng šuej stavieb a terénu. Zaujímajú ma predovšetkým projekty, ktoré ešte nie sú postavené a mám pri nich možnosť ovplyvniť budovu ešte pred jej realizáciou. Preto ma veľmi zaujal aj projekt Elements.
Je na ňom niečo špecifické?
Dispozícia pozemku je veľmi priaznivá. Za chrbtom je veľká hora, ktorá spĺňa funkciu „ochrany“ a okolo pozemku je živá voda a les, čiže všetko je tak, ako má byť. Projekt Elements má päť budov, rovnako ako je päť elementov vo feng šuej. Každá z nich má symbolizovať jeden z prvkov.
Začínate na projektoch pracovať ešte pred architektmi alebo až po nich?
Je to vždy inak. V ideálnom prípade rozhodujeme už pri výbere pozemku, či je vhodný z hľadiska feng šuej. Ak je, tak treba zohľadniť aj to, že niektoré sú vhodnejšie pre rodinné domy, iné pre reštauráciu a ďalšie pre hotel. Môže sa však stať aj také, že pozemok nie je vhodný na nič. Keď je to napríklad slepé rameno, nie je tam vhodné stavať nič, pretože tam netečie voda a energia je mŕtva. Stavať projekt, ktorý má nulovú energiu, nemá zmysel, pretože to nebude fungovať alebo to bude fungovať zle.
Posúdením pozemku sa vaša práca končí?
Zďaleka nie. Je tiež veľmi dôležité správne umiestniť stavbu na pozemku. Ak je umiestnená dobre, znamená to, že projekt bude úspešný. Čokoľvek sa navrhne a akokoľvek to bude vyzerať, dopadne to dobre, pretože tak bola navrhnutá už hlavná myšlienka.
Existujú však prípady, kedy je projekt už navrhnutý a investor chce vedieť, či to bude fungovať. Je to aj prípad Elements, kde ešte nebola postavená žiadna budova a mali sme možnosť ovplyvniť to. Niektoré stačilo trochu natočiť a urobilo to veľa.
Ďalšia verzia je taká, keď je budova už postavená a s feng šuej sa dá pracovať len v interiéri. Vtedy je postup iný a práce je veľa. Výrazne dokáže pomôcť úprava vstupných dverí, fasády alebo to, ako vyzerá príchod a príjazd k domu.
Čo to znamená, že je budova postavená dobre?
Často sa stane, že človek intuitívne umiestni dom na pozemku správne. Niektoré zas potrebujú trochu nasmerovať. Nemám rada pravidlá, pretože každý terén, dom a človek sú jedineční. Ale logicky chceme mať istotu za chrbtom, prúdiacu energiu zo strán a nerušený výhľad dopredu. V ideálnom prípade by sme mali mať za chrbtom horu, veľkú budovu alebo stenu. Po stranách môžu byť stromy, malé budovy alebo kopce. Pred domom je dobré mať výhľad alebo rieku, pričom v mestách to môže byť cesta.
V čom nám môže feng šuej pomôcť? Prečo by sme si mali niečo také uvedomovať?
Človek cíti, kde je energia harmonická a príjemná a chce tam byť. V prírode je to zväčša už zariadené a nie je tam čo riešiť. Človek sa však potrebuje od niečoho nabíjať, preto ľudia často chodia do prírody. Dosiahnuť to v meste je veľmi náročné, pretože tam z vás každá vec energiu skôr saje.
Môže feng šuej pôsobiť aj na úspech v podnikaní, v športe či v iných oblastiach?
Úspech je veľmi komplexný pojem a každý má na to vlastnú formuláciu. Pri spätnej analýze úspešných a neúspešných období rôznych ľudí som vypozorovala, že človek v tom najhoršom období buď spí, alebo pracuje vo svojom nepriaznivom smere. Feng šuej rieši biznis podporou aktívnych elementov v priestoroch kancelárie a určovaním správnych smerov kľúčových ľudí vo firme. Pre tých, ktorí športujú, by som riešila efektívnejší oddych a dobíjanie energie v tom sektore domácnosti, ktorý bude po analýze pôdorysu najvhodnejší pre toho ktorého človeka.
Oslovujú vás aj firmy a podnikatelia s nádejou, že im feng šuej pomôže?
Nie je to veľmi o nádeji. Tí, čo vedia, ako funguje feng šuej, ma oslovujú skôr pre vyriešenie konkrétneho problému a dávam im konkrétne riešenia. Úspešný výsledok si však vyžaduje aj prácu klienta. Je to ako s chirurgom, ktorý vám úspešne urobí operáciu, ale zotavenie je z veľkej časti vašou prácou.
Je dôležité pri navrhovaní projektu v štýle feng šuej poznať aj osobnosť klienta alebo jeho ciele?
Áno, určite. Vždy potrebujem poznať človeka, s ktorým plánujem spoluprácu.
Čo o ňom potrebujete vedieť?
Aké má očakávania a na čo sa chce zamerať najviac z ôsmich životných segmentov. Taktiež potrebujem vedieť informácie o dome, kedy bol postavený alebo kedy sa plánuje postaviť, kedy prešiel väčšou rekonštrukciou a aký má pôdorys. Samozrejme, dôležitý je aj dátum narodenia každého člena domácnosti.
Už ste nejaké projekty aj odmietli?
Odmietam projekty v prípade, keď viem, že veľmi nepomôžem alebo to z kapacitných dôvodov nestíham. Vždy sa však snažím nájsť náhradu medzi kolegami.
Spája sa feng šuej aj s nejakým konkrétnym štýlom? Alebo nezáleží na tom, či je domácnosť alebo hotel v škandinávskom štýle, v retro štýle alebo chce vyzerať ako prímorský dom?
Pri uplatnení techník feng šuej sa zameriavam na okolitú krajinu, pôdorys, dispozíciu nábytku a niekoľko kľúčových elementov v interiéri. Odporúčania feng šuej sú väčšinu v podobe používania určitých farieb, materiálov a tvarov, nie však v podobe interiérových štýlov. Je pravda, že Číňania radi používajú svoje kultúrne a náboženské symboly pri riešení problémov pomocou feng šuej, ale každá z tých sošiek, obrazov alebo kaligrafického písma symbolizuje určitý prvok a s ňou spojenú energiu.
Hovorí sa, že farby liečia. Ako nás ovplyvňujú farby v interiéri a ktorým je lepšie sa vyhnúť?
Milujem farby a áno, dokážu liečiť a ovplyvňovať. Zvoliť správnu farbu pre konkrétny interiér je veľké umenie. Vo feng šuej má každá farba a jej odtieň konkrétny vplyv na to, ako sa ľuďom bude žiť v tom priestore. Existujú jin a jangové farby, pričom v jinových častiach domu ako je spálňa by sa príliš nemali používať aktívne odtiene. Keby bolo treba z nejakého dôvodu použiť žltú farbu v spálni, znížila by som len jej sýtosť a výraznosť.
Čo napríklad kvetiny? Ako ony vplývajú na feng šuej?
Rastliny a kvetiny, ktoré vyzerajú zdravo, sú zdrojom živej energie v priestore. Za mňa určite áno.
Existuje nejaká vec, ktorú by ste si do domu nedali, lebo nie je feng šuej?
To je zaujímavá a náročná otázka. Je množstvo vecí, ktoré sa podľa feng šuej neodporúčajú v domácnosti, napríklad obrazy zosnulých. Rozumiem však, ak niekoho inšpiruje nejaká významná historická alebo kultúrna osobnosť. S tým nemám problém.
Čo je najčastejšou chybou v domácnosti, ktorá narúša feng šuej?
Z toho, čo vidím najčastejšie, je to asi posteľ otočená nohami v dverám, obrovské množstvo nepoužívaných „mŕtvych“ vecí a veľké zrkadlo oproti vstupným dverám.
Majú jednotlivé typy miestností aj nejaké svoje pravidlá?
Z feng šuej posudkov sa dá odporučiť umiestnenie spálne, pracovne a ďalších kľúčových miestností v rámci celého pôdorysu domu či bytu. V inom prípade vychádzam z požiadaviek na zmenu alebo vyriešenie problému každého človeka individuálne.
Dá sa mať doma feng šuej spálňu a ostatné izby nie? Má to zmysel?
Ak žijete v domácnosti s inými ľuďmi, ktorí by feng šuej nechceli aplikovať na všetky priestory, tak áno. Robí sa feng šuej jednotlivých miestností, dokonca i feng šuej pracovného stola v kancelárii.