Lanovky a zjazdovky vo Vysokých Tatrách
Vo Vysokých Tatrách si na svoje prídu začiatočníci i pokročilí lyžiari. Mnohé strediská majú k dispozícii vlastných inštruktorov a zažijete z nich aj krásne výhľady na celé Tatry. Niektoré vznikli len prednedávnom, iné sú v prevádzke už desiatky rokov.
LANOVKY VO VYSOKÝCH TATRÁCH
Prvý úsek Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
Z Tatranskej Lomnice vás štvormiestna kabínková lanovka odvezie na medzizastávku Štart. Tam presadnete na modernú 15-miestnu gondolu, ktorá vedie na Skalnaté pleso. Jeho okolie ponúka množstvo trás na vychádzky a túry. Pre deti je zážitkom aj samotná jazda lanovkou, na Skalnatom plese navyše nájdu Svištiu krajinu s drevenými sochami, chalúpkami a preliezkami. Pozrieť si môžete aj as- tronomické a meteorologické observatórium, jeho súčasťou je aj hvezdáreň.
Druhý úsek Skalnaté pleso – Lomnické sedlo
Dĺžka tejto trasy je 1 140 metrov a prevýšenie tak- mer 420 metrov. Jazda trvá približne sedem minút. Lanovka je mimoriadne obľúbená v zime, keď ju využívajú lyžiari. Na Lomnickom sedle, konkrétne jeho východnej strane, sa nachádza hladký svah, ktorý je najstrmším na Slovensku. Okrem lyžiarskych zážitkov oblasť ponúka aj fantastické výhľady. Uvidíte Popradskú kotlinu, za dobrého počasia aj vrcholy Slovenského Rudohoria. Z druhej strany sa vám naskytne výhľad na Malú Studenú dolinu a Slavkovský štít.
Starý Smokovec – Hrebienok
Na Hrebienok vo výške 1 285 m n. m. sa môžete pohodlne vyviesť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. Do prevádzky bola odovzdaná dva dni pred Vianocami v roku 2007. Za približne štyri a pol minúty prekonáte výškový rozdiel 255 metrov. Vysokohorskí turisti lanovku využívajú aj na ušetrenie síl, pretože Hrebienok je východiskovým bodom pre výstupy do Malej a Veľkej Studenej doliny a na Slavkovský štít.
Štrbské Pleso – Solisko
Predné Solisko sa nachádza na južnom okraji Vysokých Tatier. Ide o jeden z najdostupnejších vrchov našich veľhôr. Vyveziete sa naň štvormiestnou visutou lanovkou Solisko Express zo Štrbského Plesa. V cieli lanovky sa vám naskytne výhľad na Furkotskú a Mlynickú dolinu. Lanovka za necelých sedem minút prekoná výškový rozdiel 431 metrov. Premávať začala v roku 2002.
Bachledova dolina
Od zimnej sezóny 2018 je v Bachledovej doline v prevádzke 10-miestna kabínková lanovka. Na vrchol Špišskej Magury sa turisti dostanú za necelých sedem minút. Využívaná je nielen lyžiarmi počas zimy, ale aj turistami, ktorí navštevujú vyhliadku Chodník korunami stromov. Lanovka je schopná za hodinu prepraviť 1 734 ľudí. Pred spustením novej lanovky bola k dispozícii staršia, 30-ročná trojsedačková lanovka, ktorá trasu prešla za 20 až 25 minút. Chodník korunami stromov však prilákal do oblasti viac turistov a pôvodná lanovka kapacitne už nestačila, preto bola nahradená novou. Tá je bezbariérová, vďaka čomu môže prepravovať aj rodiny s kočíkmi a imobilných návštevníkov.
Tatranská Lomnica – Lomnický štít
Základy visutej lanovky na trase Tatranská Lomnica – Lomnický štít boli postavené v 30. rokoch minulého storočia. V tej dobe bola stavba unikátna a ambiciózna, získala niekoľko cien a držala nie- koľko svetových rekordov. Vzhľadom na šesťkilometrovú dĺžku celej trasy a vtedajšie technické možnosti je dráha lanovky rozdelená na dva úseky a štyri stanice. Prvý úsek vedie z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, druhý zo Skalnatého plesa na Lomnický štít.
ZJAZDOVKY VO VYSOKÝCH TATRÁCH
Ždiar – Strednica
Zjadovky sa nachádzajú na úpätí Belianskych Tatier. Nemajú veľký sklon, preto je možné na nich lyžovať už pri 30 cm snehu. Trasy sú vhodné pre začiatočníkov a rodiny s deťmi, skúsení lyžiari by mohli zostať sklamaní.
Štrbské Pleso – Park Snow Štrbské Pleso
Nájdete tu deväť kilometrov tratí pre lyže a až 26,5 km pre bežky. Pre zaručenie kvalitných podmienok je využívané technické zasnežovanie. Môžete si užiť aj nočnú lyžovačku. Hore vás môžu vyviesť tri lanovky, spolu s prepravnou kapacitou 5 900 osôb za hodinu.
Skalnaté Pleso
Skalnaté Pleso je najvyššie položeným stredis- kom vhodným na lyžovanie v Tatrách. Nachádza sa vo výške 1 750 až 2 200 m n. m. Zjazdovka Ta- transká Lomnica – Lomnické sedlo je najdlhšia a jej dĺžka je 5 500 metrov. Niektoré trasy v lokalite sú náročné a vhodné len pre skúsených lyžiarov, extrémna je najmä zjazdovka Francúzska mudla. Stredisko nedisponuje zasnežovacím systémom, re- spektíve zasnežovaný je úsek zo Skalnatého plesa do Tatranskej Lomnice. Občasným problémom sú i lavíny, ktoré padajú z Lomnického sedla. V lokalite však stavajú protilavínové bariéry a lavíny taktiež odstreľujú.
Štrbské Pleso – Komplex FIS
V roku 1970 sa v tomto komplexe konali majstrovstvá sveta v zimných športoch. Rôzne súťaže na vrcholovej úrovni sa tu organizujú každoročne dodnes. Areál má v prevádzke šesť vlekov, ktoré za hodinu prepravia 3 750 osôb. K dispozícii sú tri stredne náročné zjazdovky: Solisko, Interski a Esíčko. V okolí sa nachádzajú aj kvalitné trate vhodné na bežkovanie.
Hrebienok
Hrebienok sa nachádza nad Starým Smokovcom na úpätí Slavkovského štítu. K dispozícii sú tri zjazdové trate.
Hrebienok 1: Horná lúka – vysoká náročnosť, prevýšenie približne 200 metrov.
Hrebienok 2: Dolná lúka – nenáročná trať, vhodná pre začiatočníkov.
Hrebienok – Starý Smokovec – stredne náročná, dĺžka trate je 3 200 metrov a zo Smokovca na Hrebienok môžete využiť lanovku. Okrem lyžiarskej dráhy na tejto trase môžete využiť aj bobovú a sánkarskú dráhu.