Kultúra a podujatia vo VysokýchTatrách

Prešli ste už viaceré tatranské štíty, objavili najznámejšie plesá, pokochali sa faunou a flórou, zažili najznámejšie atrakcie, dobre sa najedli vo vychýrených reštauráciách a zachcelo sa vám aj trochu tatranskej kultúry? Alebo ste si do batožiny pribalili aj tenisky na beh a obzeráte sa po bežeckej súťaži? Vysoké Tatry ponúkajú veľa možností na kultúrne vyžitie pre milovníkov každého druhu umenia.

Malý štrbský maratón

História obľúbeného bežeckého podujatia Malý štrbský maratón siaha do roku 1977, kedy sa uskutočnil jeho prvý ročník. Organizujú ho obce Štrba a Liptovská Teplička a Športový klub Štrba. Pretekári majú na výber z dvoch trás. Hlavná má 31 kilometrov a začína sa v Štrbe, odkiaľ sa beží do Liptovskej Tepličky a späť do Štrby. Kratšia 10-kilometrová trať vedie ulicami Štrby okolo zaniknutej stredovekej osady Šoldov. Táto trasa zároveň slúži aj ako okruh pre súťaž v nordic walkingu, ktorý je taktiež súčasťou Malého štrbského maratónu.

V čase najpočetnejších ročníkov sa na súťaž registrovalo cez 700 bežcov. V roku 2020 sa preteky pre pandémiu nekonali a v roku 2021 organizátori počet bežcov obmedzili na 300. Malý štrbský maratón má každoročne medzinárodné zastúpenie, zúčastňujú sa ho nielen Slováci, ale i pretekári z Kene, Ukrajiny či Maďarska.

Medvedie hry na Hrebienku

Obľúbené podujatie, zamerané najmä na program pre celé rodiny, je súčasťou leta na Hrebienku už od roku 2007. Podujatie sa koná na prelome júla a augusta a trvá zväčša štyri dni. Počas všetkých festivalových dní sa v areáli podujatia nachádzajú nadrozmerní medvedí maskoti, s ktorými sa deti radi fotia.

Organizátori každý rok pripravia celodenné programy, ktoré majú nielen zábavný, ale aj edukačný charakter. Nechýbajú hry, súťaže či tvorivé workshopy pre najmenších. Samozrejmosťou sú vystúpenia detských divadelných súborov a koncerty populárnych slovenských interpretov ako Marián Čekovský, SĽUK, Sima Martausová, Kristína, Miro Jaroš či Lúčnica.

Tatranské kultúrne leto

Filmy pod holým nebom, koncerty rôznych hudobných žánrov, divadelné rozprávky pre najmenších a mnoho ďalšieho každoročne prináša do Tatier Tatranské kultúrne leto. Podujatie organizuje mesto Vysoké Tatry na rôznych miestach, zväčša však ide o centrá osád Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Program je dramaturgicky koncipovaný s prihl- iadnutím na záujmy všetkých vekových kategórií a v týždennej periodicite prebieha od druhej polovice týždňa do nedele. Veľmi príjemnou správou je, že všetky podujatia sú pre divákov prístupné zdarma.

Tatry Ice Master

Od roku 2011 organizátori do Vysokých Tatier každú zimu navážajú tony a tony ľadu, aby divákom pripravili unikátny zážitok zastrešený podujatím Tatry Ice Master. Ľadoví sochári z viacerých krajín predvádzajú počas niekoľkých dní pred divákmi svoje umenie. Pracujú s približne 50 tonami ľadu, z ktorých pília, tesajú a tvarujú sochy.

Téma každého ročníka je vždy vopred daná. Podu- jatie je zároveň aj súťažou, oceňuje sa návrh, spracovanie aj originalita sochy. Okrem odbornej poroty hlasujú aj diváci. Výsledné diela organizátori vždy farebne nasvietia, aby v divákoch umocnili umelecký dojem. Podujatie sa koná v januári na Hrebienku a sochy sú umiestnené v kupole Galérie ľadových majstrov, kde ich môžu diváci obdivovať do konca zimnej sezóny. Druhá časť sôch je ponechaná na otvorenom priestranstve, kým ju počasie neroztopí.

ČSOB Night Run Štrbské Pleso

Priamo na Štrbskom plese sa konalo už deväť ročníkov večerného behu. Zvykne byť v júli, no termín sa môže každý rok jemne meniť. Vždy však z neho zostane letné podujatie, keďže večerné behy sú charakteristické práve pre toto ročné obdobie.

Na výber je z 5- a 10-kilometrovej trasy a v ponuke je aj detský beh, kde si tí najmenší odbehnú 300 metrov a na tínedžerov čaká viac ako jeden kilometer. Trať oboch behov pre dospelých sa začína pri štartovom oblúku pod Hotelom FIS, vedie popri Veľkom Štrbskom Plese a Hoteli Solisko k Malému Štrbskému Plesu a Jazier- kam lásky až do cieľovej rovinky s nádherným výhľadom na Rysy.

Ski Museum

V Tatranskej Lomnici nájdete vyhľadávané Ski Museum, ktoré vás prevedie históriou tatranských zimných športov od ich samého počiatku po rok 1945. V múzeu vás čaká 19 informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete všetko o histórii zimných športov v Tatrách. Nebudete len čítať, nachádzajú sa tu aj historické exponáty. Viac ako 20 rokov ich zhro- mažďoval a postupne reštauroval Vladimír Hubáč. Všetky exponáty múzea patria do jeho súkromnej zbierky, ktorú sa rozhodol sprístupniť verejnosti. Najvzácnejším kúskom expozície sú viac ako tri metre dlhé lyže z roku 1885. Súčasťou múzea sú aj exponáty historických bobov či dielňa na výrobu lyží a palíc. Prehliadka zachytáva aj najvýznamne- jšie momenty športových podujatí, ktoré sa konali vo Vysokých Tatrách.

Podtatranské múzeum

Na Podtatranské múzeum si vyhraďte dostatok času. A to nielen preto, že expozície sídlia v dvoch mestách, v Poprade a v Spišskej Sobote. Ale najmä preto, že jeho zbierky sú skutočne obsiahle. V Poprade môžete navštíviť expozíciu Poprad a okolie v zrkadle vekov, ktorá mapuje popradské dejiny od praveku až po súčasnosť.

Druhá stála expozícia nesie pomenovanie Knieža z Popradu a jeho hrobka. Na jeseň v roku 2005 bola pri výstavbe tamojšieho priemyselného parku objavená hrobka, ktorá predstavuje archeologický nález európskeho významu. V nasledujúcich rokoch bol nález podrobený archeologickému výskumu. Jeho výsledky mapovala výstava v rokoch 2013 až 2014, ktorá bola mimoriadne úspešná, navštívilo ju 9 000 divákov. Prezentovala dobové doklady osídlenia regiónu, inventár hrobky a prvú časť jej vzácneho dreveného mobiliára, teda lôžko zosnulého, stôl, hraciu dosku, stolček a nástroje vykrádačov.

Súčasná expozícia ešte nie je kompletná, múzeum predpokladá, že celú zbierku výstavy návštevníkom predstaví koncom roka 2021. Keď sa presuniete do pobočky v Spišskej Sobote, objavíte štyri stále expozície. Cechy a remeslá, Meštianske bývanie, Osobnosti Spišskej Soboty a Vznešenosť a pokora (sakrálne umenie zo 17. až 19. storočia). Podtatranské múzeum ponúka okrem stálych expozícií aj putovné výstavy, kultúrne podujatia, prednášky a workshopy.

Galéria Lomnica

Prvá dáma Tatier, Hotel Lomnica, je umeleckým skvostom už len svojou architektúrou s typickým hrazdením. Od svojho vzniku bol hotel mies- tom, kde sa stretávali umelci, milovníci kultúry a bohémovia. Pri vymýšľaní Galérie Lomnica bolo teda miesto jej sídla jasné, Hotel Lomnica. Priamo v jeho priestoroch môžete obdivovať diela z čias Rakúsko-Uhorska, prvej republiky aj povojnovej moderny. Galéria je rozdelená na dve časti. V secesnej staršej sú vystavené diela od umelcov ako Dominik Skutecký, Ladislav Medňanský či Miloš Alexander Bazovský. V novšom trakte nájdete exponáty od Milana Laluhu, Márie Medveckej, Ferdinanda a Vincenta Hložníkovcov či Vladimíra Kompánka. Okrem stálej expozície galéria organizuje aj pravidelné výstavy.

Galéria ÚĽUV v Tatranskej Lomnici

riamo v Tatranskej Lomnici má jednu zo svojich pobočiek aj celoslovenská organizácia Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Jej hlavnou úlohou je zachovávanie a rozvíjanie tradičných slovenských remesiel a ľudovej umeleckej výroby. V priestoroch tatranskej galérie môžete obdivovať poctivé ľudovo-umelecké výrobky slovenských umelcov. Od diel z dreva a keramiky cez predmety z drôtu a šúpolia až po originálne odevy. Návštevníci ocenia, že s galériou je spojená aj predajňa, v ktorej si môžete kúpiť tradičné slovenské výrobky. Priestory

galérie a predajne ÚĽUV-u v Tatranskej Lomnici prešli na jeseň roku 2020 zásadnou rekonštrukciou. Okrem stavebných zásahov bolo modernizované aj osvetlenie a starý nábytok bol vymenený za nový a moderný, ktorý dáva lepší priestor na vyniknutie diel. Tatranský ÚĽUV pravidelne organizuje rôzne podujatia, počas ktorých svoje umenie divákom predvádzajú priamo remeselníci. Okrem toho návštevníci majú možnosť zapojiť sa aj do procesu tvorby výrobkov.

Previous
Previous

Tatranské naj

Next
Next

Lanovky a zjazdovky vo Vysokých Tatrách