Atrakcie a aktivity vo Vysokých Tatrách a okolí

Najkrajšia príroda, najvyššie hory, najhlbšie plesá, kvalitné cyklochodníky i tradičná gastronómia. Toto všetko sú Vysoké Tatry. Ponúkajú množstvo aktivít pre všetky vekové kategórie a myslia aj na milovníkov múzeí, adrenalínu či vizuálneho umenia. Práve o tom je desiatka najobľúbenejších aktivít.

Zdroj: n/a

Zdroj: n/a

Tatrabob

Priamo v centre Tatranskej Lomnice sa nachádza bobová dráha Tatrabob. Pripravte sa na takmer pol kilometrovú jazdu, na ktorej prekonáte 12 zákrut. Rýchlosť na boboch si regulujete brzdami. Dráha je v prevádzke od roku 2004 a otvorená je celoročne. Samostatne môžu jazdiť len osoby staršie ako desať rokov. Mladšie deti môžu absolvovať trasu spolu s rodičmi, výnimkou sú deti do troch rokov, ktoré prevádzkovatelia z bezpečnostných dôvodov na boby nepúšťajú. Nemožno garantovať, že pri rýchlosti jazdy stihnete vnímať krásu okolitej prírody, no rozhodne na vás a vaše deti čaká nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.

Lanový park Spider Park

Lanový park sa nachádza v Tatranskej Kotline priamo pri Belianskej jaskyni. Atrakcia je vo výške šesť až osem metrov a jej dĺžka je 250 metrov. Vyskúšať si môžete dva druhy trás. Dlhšia trasa Pavúk je určená pre dospelých a menšia s názvom Mini Spider zas pre vaše ratolesti. Deti pri lezení chráni prilba, sú istené karabínami a liezť môžu len v sprievode dospelej blízkej osoby či inštruktora. Lanový park obsahuje 17 prekážok, prechody pomedzi stromy na lanách, lanové siete, predieranie sa guličkami, boxerské vrecia, skateboard i hojdacie siete. Vyskúšať si môžete aj aquazorbing, teda „chodenie“ po vode v priesvitných guliach.

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka ponúka čarovný výhľad na Belianske Tatry, Zamagurie i Pieniny. Nachádza sa na hraniciach medzi Tatranským a Pieninských národným parkom. Z 32 metrov vysokej veže budete mať krásu okolitej prírody doslova ako na dlani. Celková trasa atrakcie je dlhá 1234 metrov. Okrem jedinečnej atmosféry a pekných výhľadov sa môžete vďaka osadeným informačným tabuliam dozvedieť niečo aj o tatranských zvieratách, lesoch, ochrane prírody i sile počasia, ktorá potrápila Tatry v minulosti. Možno pre vás bude adrenalínom už samotná prechádzka po chodníku, no ak by ste chceli viac, môžete sa spustiť 67 metrov dlhým suchým toboganom. Taktiež môžete bezpečne prekonávať strach z výšok, keď sa postavíte na lanovú sieť, ukotvenú vo výške s hlbokým priezorom. Chodník korunami stromov je vhodný pre všetky vekové kategórie. Keďže k nemu vedie kabínová lanovka, je bezbariérový. V prípade, že zo zdravotných dôvodov neprejdete celú trasu, môžete si zdarma požičať invalidný vozík.

Zdroj: n/a

Zdroj: n/a

Člnkovanie na Štrbskom plese

Hľadáte absolútnu romantiku? Štrbské pleso a okolie ju rozhodne ponúka. Čerešničkou na torte je možnosť plavby, respektíve člnkovania sa na plese. K dispozícií je 22 lodiek. Ak si sami na plavbu netrúfate, môžete využiť služby súkromného veslára. Dejiny člnkovania na plese siahajú do obdobia spred 130 rokov. V 80-tych rokoch minulého storočia bolo zakázané a opäť ho povolili až po 25 rokoch. Keďže pleso a okolie spadá do piateho stupňa ochrany prírody a žije v ňom niekoľko vzácnych a chránených druhov živočíchov a biotopov, turisti musia svoje správanie sa na loďke prispôsobiť a rešpektovať viaceré nariadenia. Nie je dovolené chytanie a kŕmenie rýb ani kačíc, preto si na palubu nemôžete zobrať jedlo ani batožinu. Tú si môžete bezplatne a bezpečne odložiť na móle. Kúpanie sa vo vode a skákanie z člnov je tiež zakázané. Z dôvodu bezpečnosti je možné člnkovať sa len s deťmi staršími ako tri roky.

Dinopark Tatry

Žili dinosaury v minulosti aj na území dnešných Vysokých Tatier? Čo jedli? Aké boli veľké? Mali operenie a pripomínali veľké sliepky? A prečo vlastne vyhynuli? Presne na tieto otázky nájdete odpovede v Dinoparku v Dolnom Smokovci. Čakajú na vás modely desiatich dinosaurov v nadľudskej veľkosti. Makety vyzerajú veľmi realisticky, dokonca sa dokážu hýbať, žmurkajú a vydávajú autentické zvuky. Už z diaľky zbadáte obrovského Brachiosaurusa, to je ten s najdlhším krkom. Pripravené je aj 3D kino, ktoré v pravidelných intervaloch premieta tematickú rozprávku Dobrodružstvá T-Rexíka pre najmenších. S každým živočíchom je možné odfotografovať sa a počas prehliadky môžu deti vyplniť aj jednoduchý kvíz a získať odmenu. K dispozícii sú aj trampolíny, nafukovacie atrakcie, hojdačky a pocitový chodník.

Pedal Planet – Galéria šliapacích autíčok

Pedal Planet v Novej Polianke ponúka stálu výstavu historických pedálových mini autíčok. Je jednou z najväčších súkromných zbierok týchto vozidiel v Európe. Majiteľ vlastní 300 kusov a z nich viac ako 110 modelov sprístupnil verejnosti. Exponáty sú rozdelené podľa krajiny pôvodu a svoje zastúpenie tu má Taliansko, Nemecko, Rusko, Francúzsko i Veľká Británia. Samostatnú skupinu výstavy tvoria luxusné modely značky Rolls Royce, nechýbajú ani autíčka značiek Jaguar, Porsche či Mercedes a obdivovať môžete aj autá Formuly1. Okrem samotných vozidiel sa dozviete aj niečo z histórie značky Ferrari, môžete sa odfotiť vo formulovom fotokútiku i pozrieť si na veľkoplošnej obrazovke fotografie Martina Trenklera, prvého oficiálneho slovenského fotografa Formuly1. Galéria obsahuje aj vojenské a policajné vozidlá, šliapacie motorky, rakety a lietadlá.

Zdroj: n/a

Zdroj: n/a

Múzeum liptovskej dediny

Skanzen Múzeum liptovskej dediny sa nachádza v tatranskej obci Pribylina. Umiestnené sú v ňom obydlia i hospodárske budovy okolitého obyvateľstva z rôznych sociálnych vrstiev z prelomu 19. a 20. storočia. Stavby sú vernou kópiou pôvodných budov najmä z dnes už neexistujúcej obce Liptovská Mara, na ktorej vznikla rovnomenná priehrada. Pri početnej drevenej ľudovej architektúre tu možno nájsť aj rekonštrukcie významných stredovekých kamenných stavieb: kostol Panny Márie z Liptovskej Mary s fragmentmi pôvodných malieb a kaštieľ z taktiež zatopenej obce Parížovce. Múzeum liptovskej dediny otvorilo svoje brány pre verejnosť v roku 1991. V areáli sa konajú rôzne kultúrne vystúpenia s dôrazom najmä na folklór a umelci tu predvádzajú ľudové zvyky a obrady. Stretnete aj šikovných remeselníkov a ich prácu si môžete sami vyskúšať na workshopoch a zakúpiť si ich výrobky. Zaujímavosťou je, že múzeum sa venuje aj chovu zvierat ako ovce, kozy či kone.

 

Múzeum TANAPu a Expozícia Tatranskej prírody

Múzeum Tatranského národného parku je situované v Tatranskej Lomnici. Svojich návštevníkov oboznamuje s tatranskou prírodou, jej ochranou a históriou Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu, ročne jeho brány prekročí cez 30 000 návštevníkov. Nájdete v ňom zbierky predmetov z botaniky, zoológie, histórie, kartografie, geológie a etnografie. Expozície sú rozdelené na štyri časti: 1. prírodovedecká (fauna a flóra Vysokých Tatier a okolia), 2. prírodoochranárska (ochrana tatranskej prírody, činnosť Horskej služby), 3. historická (osídľovanie Tatier a jeho vplyv na prírodné prostredie) a 4. etnografická (duchovno a kultúra tatranského ľudu). V Tatranskej Lomnici môžete navštíviť aj Expozíciu Tatranskej prírody. Ide o botanickú záhradu, ktorá sa rozprestiera na ploche 3,2 hektára. Návštevníkom ponúka viac ako 330 druhov tatranských rastlín a stromov, pričom z niektorých si môžete kúpiť sadenice a semená, zasadiť si ich a mať kúsok Tatier aj doma. Taktiež tu nájdete pamätné miesto venované zakladateľom Tatranského národného parku, významným botanikom a zoológom.


Hrad Kežmarok

Ak hľadáte jediný zachovaný hrad na Spiši, ste na správnom mieste. Prvá písomná zmienka o stavbe pochádza z roku 1463. Hrad bol pôvodne postavený v gotickom štýle a neskôr dostal súčasnú renesančnú podobu. O tú sa postarala rodina Thökölyovcov, ktorá do Kežmarku zlákala odborníkov z Talianska – murárov, kamenárov a maliarov – aby prestavali pôvodne obranný hrad na reprezentačné sídlo. Z kežmarského hradu viedol v roku 1565 prvý organizovaný turistický výlet do Tatier pod vedením kňažnej Beáty Laska-Kościeleckej. Za túru však zaplatila draho, keď jej manžel nezniesol, že na výlet išla bez neho. Za trest ju zamuroval do žalára na dlhých šesť rokov. Hrad počas rokov menil majiteľov, až ho napokon v roku 1702 odkúpilo mesto Kežmarok a dodnes je jeho dominantou. Aktuálne v ňom návštevníci nájdu expozície o histórii a vývoji mesta Kežmarok. Časť prehliadky mapuje aj Kežmarský strelecký spolok a Spolok spišských lekárov a lekárnikov. Dozviete sa informácie o vzťahu Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, rodine Thökölyovcov či Židovskej komunite v Kežmarku. Súčasťou prehliadky je aj návšteva hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

Tricklandia

Trickart je vizuálne umenie, ktoré vytvára ilúzie. Inými slovami: to, čo vidíte, respektíve ako to vidíte, je v skutočnosti úplne inak. Aby ste dosiahli dokonalý zážitok, musíte zapojiť všetky zmysly a pripustiť, že prvé zdanie môže klamať. Ide o psychologickú hru, ktorá dvojrozmerné kresby v našom mozgu premení na optické a vizuálne ilúzie. Tie vytvárajú trickartoví umelci a úlohou návštevníkov je ich odhaliť. Uvidíte obrazy a výjavy zo slovenských ľudových povestí a reálne slovenské stavby, napríklad Vlkolínec či Bojnický zámok. Tricklandia sa nachádza v Starom Smokovci, rozprestiera na pol kilometri štvorcovom, obsahuje 24 atrakcií, 15 obrazov, antigravitačnú miestnosť i zrkadlové bludisko. Umelci pri tvorbe a realizácii spotrebovali 2000 sprejov a na diele pracovali 9600 hodín.

Previous
Previous

Vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách

Next
Next

Tatranské osady a ich história