Vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách

Márne by ste hľadali pohorie, ktoré má na tak malom území toľko vysokohorských chát ako Vysoké Tatry. Viaceré sú otvorené celoročne, ponúkajú ubytovanie aj teplé jedlo, dajú sa z nich zažiť jedinečné výhľady a jedna ponúka aj najvyššie položenú suchú latrínu na Slovensku.

DSC07791-Edit.jpg

Zbojnícka chata

Zbojnícka chata vyrástla vo vrchnej časti Veľkej Studenej doliny a bola postavená v roku 1907. Táto oblasť je bohatá na plesá a jazerá, keď sa ich tu nachádza až 26. Chata je otvorená celoročne, no ak sa k nej budete chcieť dostať, budete musieť vyjsť až do výšky 1 960 m n. m. Na prenocovanie je k dispozícii 16 lôžok na poschodových posteliach, pričom medzi návštevníkmi je obľúbené posedenie na terase s výhľadom na celú dolinu. Celoročne funguje aj kuchyňa a v zime sa možno zohriať v interiéri chaty pri útulnom krbe. Ak by ste chceli navštíviť toalety, nachádzajú sa vonku, neďaleko chaty. Je možné dostať sa sem len po vlastných, preto je zásobovaná nosičmi.

Téryho chata

Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline vo výške 2 015 m n. m. Vďaka tejto polohe je najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou na Slovensku. Z chaty sa môžete pokochať výhľadom priamo na Lomnický štít, ktorý je po Gerlachovskom štíte druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier. V tesnej blízkosti chaty leží aj Päť Spišských plies. Postavili ju v roku 1899. Od svojho vzniku nesie pomenovanie po uhorskom lekárovi a horolezcovi Edmundovi Térym. Bol veľkým propagátorom turistiky a organizátor turistických výstupov. Zaujímavý míľnik v histórii chaty je povstalecký rok 1944, kedy ju spravovali vysokoškoláci. Ukryli v nej poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov. Dnes chata slúži turistom, ponúka občerstvenie i nocľah. Môžete ju navštíviť celoročne. V prípade plnej obsadenosti vás určite nevyženú a budete môcť prespať na podlahe.

Chata pri Zelenom plese

Chatu pri Zelenom plese môžete poznať aj pod názvom Brnčalka. Toto pomenovanie niesla v minulosti na počesť telocvikára a horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala, ktorý tragicky zahynul pri zostupe z neďalekej Jastrabej veže. Ešte predtým bola chata známa ako Fridrichova chata, podľa arcikniežaťa Fridricha Habsburga. Dnešný názov získala podľa doliny, v ktorej leží a rovnomenného blízkeho jazera, Dolina Zeleného plesa. Nachádza sa vo výške 1 551 m n. m. a jej lôžková kapacita je 56 postelí. Chata však prichýli aj viac ľudí, keďže ponúka možnosť prespať vo vlastnom spacáku na povale, spoločenskej miestnosti či v hospodárskej budove. Chata má celoročnú prevádzku, v ponuke aj jedlo, k dispozícii toaletu i sprchy a jej okolie ponúka výborné podmienky pre turistiku, cyklistiku i lyžovanie.

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec sa nachádza v záverečnej časti Doliny Siedmych prameňov v Belianskych Tatrách. Jej počiatočné základy vyrástli už v polovici 18. storočia. Ťažko si však predstaviť, že v tomto období vyzerala tak ako dnes. Išlo skôr o akúsi chatrč či zrub. Terajšiu podobu získala až v roku 1938. V období od konca druhej svetovej vojny po rok 1955 slúžila turistom. Potom ju do začiatku 90. rokov využíval Tatranský národný park ako výskumné stredisko a meteorologickú stanicu. Dnes je opäť otvorená pre verejnosť. Nachádza sa vo výške 1 290 m n. m. a je jedinou vysokohorskou chatou v Belianskych Tatrách. Má celoročnú prevádzku, k dispozícii 20 lôžok, toalety i sprchy a nechýba ani kuchyňa s ponukou teplého jedla.

Bilíkova chata

Bilíková chata leží vo výške 1 255 m n. m. pod vrchom Hrebienok. Otvorená bola v roku 1934, kedy niesla ešte pomenovanie Guhrova chata, podľa doktora Michala Guhra ml., pôvodného majiteľa pozemku, na ktorom stojí. O 12 rokov neskôr chatu premenovali na Bilíkovu na počesť Pavla Bilíka, ktorý bol počas bojov Slovenského národného povstania zajatý Nemcami a popravený v Kežmarku na hrade. V povojnovom období bola chata rekonštruovaná a v jej blízkosti postavili turistickú ubytovňu. Tieto dve ubytovacie zariadenia v tej dobe ponúkali až 108 lôžok dokopy. Dnes chata disponuje 29 posteľami a turistom ponúka zvýšený komfort, keďže súčasťou izieb sú aj sociálne zariadenia. Návštevníci majú k dispozícii dvojlôžkové izby a dva apartmány v podkroví. Súčasťou chaty je aj reštaurácia a sauna. Otvorená je počas celého roka.

Skalnatá chata

Na Tatranskej magistrále, v centre Skalnatej doliny, stojí rovnomenná chata. Nachádza sa vo výške 1 725 m n. m. Pred jej vybudovaním turisti prespávali pod previsnutým balvanom, Ohniskom. V 19. storočí ho však zatarasili a vymurovali ďalšie steny, čím vznikol prístrešok. Postupne sa chata dostavovala a prestavovala, až napokon získala svoju dnešnú podobu. V minulosti si prešla búrlivými obdobiami. Najväčší problém bol s vodou, ktorú sem museli nosiť, preto bola istý čas z hygienických dôvodov zatvorená. V 80. rokoch sa ozývali hlasy podporujúce jej prerobenie na múzeum či dokonca zbúranie. Nakoniec sa chaty ujal bývalý chatár Zamkovského chaty Ladislav Kulanga a začal ju obnovovať a rekonštruovať. Dnes je otvorená celoročne a ponúka ubytovanie pre 12 hostí v dvoch izbách. K dispozícii sú toalety, sprcha aj jedáleň.

Zamkovského chata

Nachádza sa pod Lomnickým hrebeňom, v ústí Malej Studenej doliny vo výške 1 475 m n. m. V roku 1943 ju postavil Štefan Zamkovský, ktorý bol v 30. rokoch 20. storočia považovaný za najlepšieho slovenského horolezca. V chate žil a spravoval ju spolu so svojou manželkou. Počas druhej svetovej vojny sa v budove ukrývali politickí utečenci a partizáni. V roku 1948 chatu znárodnili a Zamkovskí ju museli opustiť. Dnes chata funguje celoročne a okrem nocľahu ponúka aj občerstvenie.

Chata pod Soliskom

Vo výške 1 840 m n. m., na svahu Predného Soliska, je postavená najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Funguje od roku 1946 a pôvodne bola postavená ako útočisko pred nepriazňou počasia pre zjazdárov. Už v 60. rokoch však bola v zlom technickom stave, kvôli čomu sa uvažovalo o jej zbúraní. Vďaka tatranským horolezcom, ktorí ju opravili, sa tak však nestalo. V roku 2003 bola stavba nanovo rekonštruovaná a dnes je otvorená celoročne. K dispozícii je ubytovanie i strava.

Chata pod Rysmi

Najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách vo výške 2250 m n. m. bola postavená v roku 1933. Nachádza v kotline Žabích plies, v kamennom a skalnatom teréne. Pre svoju polohu bola už viackrát poškodená lavínami, či už snehovými alebo kamennými. Počas zimnej sezóny je zatvorená a funguje od polovice júna do konca októbra. Na nocľah ponúka 14 lôžok, v prípade plnej obsadenosti môžete prespať v jedálni vo vlastnom spacáku. K dispozícii je aj bufet a najvyššie položená tatranská suchá latrína, ktorá je od chaty vzdialená približne 100 metrov. 

Majláthova chata

Majláthova chata je situovaná v spodnej časti Mengusovskej doliny, neďaleko Popradského plesa. Jej história, respektíve história stavieb, ktoré stáli na jej terajšom mieste, siaha až do roku 1879. Pôvodné chaty viackrát vyhoreli, keď sa o to raz vraj postarali bylinkári, ktorí chceli zabrániť turistom chodiť na územie Tatier. Iní majitelia dali budovu zbúrať, no potom ju znovu postavili. Svoje spravili i vysokohorské podmienky, keď ju v roku 1961 fatálne poškodil nápor ťažkého snehu. Nasledovala výstavba novej budovy, ktorá slúži dodnes. Otvorená je celoročne a okrem ubytovania s toaletou a sprchami disponuje aj reštauráciou.

Previous
Previous

Tatranských plies je viac ako sto

Next
Next

Atrakcie a aktivity vo Vysokých Tatrách a okolí