Tatry sa s golfom zoznámili pred sto rokmi. Svoje miesto tu má doteraz

Najväčší golfový areál sa nachádza vo Veľkej Lomnici. Pomenovaný je po vzácnom čiernom bocianovi. Hoci golf na prvý pohľad nevyzerá ako typický tatranský šport, svoje miesto na podhorských lúkach má už viac ako sto rokov. Prvýkrát si golf pod tatranskými štítmi zahrala uhorská šľachta na dostihovej dráhe, dnes si ho na tréningových lúkach môže vyskúšať ktokoľvek.

Tatry ako miesto oddychu a športu

Moderné športy si svoju cestu do Tatier nachádzali postupne. Najväčší športový rozmach tu nastal v druhej polovici 19. storočia. V tom čase už vznikali aj viaceré súčasné tatranské osady s infraštruktúrou, hotelmi, kúpeľnými domami a turistickými chodníkmi.

Keďže boli Tatry stále súčasťou Uhorska, na ich rozvoji sa vo veľkej miere podieľala uhorská šachta. Do vysokohorského prostredia si prichádzala oddýchnuť od ruchu veľkomiest pulzujúcich priemyselnou revolúciou.

Na druhej strane si tatranskí milovníci začali zakladať rôzne spolky, v rámci ktorých sa venovali rozvoju tatranských osád. Nechýbali ani spolky zamerané na športové aktivity. Medzi prvými vznikali také, ktoré sa venovali turistike a zimným športom. Napríklad na Štrbskom plese sa začali objavovať prví hokejisti, v Tatranskej Lomnici vznikla bobová a sánkarská dráha a v Tatranskej Polianke sa v Uhorskom skiklube venovali behu i skoku na lyžiach a krasojazde.

Vznik nových športovísk podporovala aj uhorská vláda, vďaka čomu dostávali priestor aj letné športy. Koncom 19. storočia tak v Tatranskej Lomnici pribudli tenisový kurt a dostihová dráha.

Scéna ako zo starého filmu

Ďalším letným športom po tenise a dostihoch, ktorý sa prišiel do Tatier predstaviť, bol golf. Dejiskom prvých golfových odpalov sa stala lomnická dostihová dráha.

Na jednej z dobových fotografií vidno dámu v dlhých bielych šatách, ktorá má na hlave klobúk a na rukách rukavičky. Na lúke nestojí len tak nehybne, ale v dlaniach pevne zviera golfovú palicu, ktorou švihá pri odpale loptičky. Vedľa nej stojí jej golfový partner vo svetlom obleku a na lúke za nimi vidno i ďalších hráčov a hráčky. Kulisu scéne dotvárajú vysokohorské štíty v pozadí.

Zrejme ide o fotografiu z podujatia, ktoré sa odohralo 29. júla 1906 na lomnickej dostihovej dráhe. V tento deň sa totiž členovia budapeštianskeho Tatra Clubu zoznamovali s dovtedy neznámym letným športom pochádzajúcim zo Škótska, teda golfom. V začiatkoch si ho mohli dovoliť len bohatší ľudia, keďže výbava sa vyrábala ručne a bola veľmi drahá.

Prvé ihrisko aj medzinárodná súťaž

Dynamiku odpalov spojenú s rozhovormi pri prechádzkach k ďalším jamkám si dámy aj gentlemani z vyššej spoločnosti rýchlo obľúbili a už o tri roky neskôr vyrástlo v Tatranskej Lomnici prvé 9-jamkové golfové ihrisko v Uhorsku. Postavili ho na dodnes známej Golfovej lúke a jamky boli od seba vzdialené 300 až 500 metrov. Ihrisko malo aj skrátenú trasu, ktorá bola vyznačená na šesť jamiek.

Nové ihrisko znamenalo príležitosť usporiadať prvý medzinárodný golfový turnaj v Uhorsku, ktorý sa uskutočnil 11. augusta 1909. Podľa regionálneho týždenníka Listy zo Spiša súťažilo na lomnickej lúke viacero prvotriednych zahraničných hráčov.

„Aj účastníci pochádzajúci z Uhorska ukázali počas hry veľký pokrok, takže nám neostáva iné, než dúfať, že sa tento zaujímavý šport udomácni aj u nás,“ písali pred viac ako storočím Spišské noviny. Turnaj vyhral írsky golfista Rivers. V tom istom mesiaci sa uskutočnil aj dámsky golfový turnaj, na ktorom štartovalo jedenásť nádejných golfistiek.

Golfu sa v Tatrách ešte chvíľu darilo, ale po druhej svetovej vojne ihriská zanikli a golf sa stal nežiadúcim športom. Štát ho považoval za buržoáznu zábavu, na ktorú počas budovania socializmu predsa nie je čas. Existujúcim ihriskám dokonca hrozilo, že budú pretvorené na poľnohospodárske plochy, čo sa napokon nikdy nestalo.

Znovuzrodil sa po páde socializmu

Golf sa na Slovensku aj napriek nepriazni zo strany štátu udržal a po tichom období 40. a 50. rokov sa slovenskí a českí golfisti v polovici 60. rokov začali znovu objavovať na medzinárodných turnajoch. Do Európskej golfovej asociácie prijali Československý golfový zväz v roku 1968 a golfu na Slovensku pomohol aj vznik golfového klubu pri telovýchovnej jednote Elán Bratislava v roku 1974.

Kým sa táto hra opäť vrátila do Tatier, prešlo takmer sto rokov od prvých odpalov uhorskej šľachty. Po páde socialistického režimu nebolo u nás žiadne funkčné golfové ihrisko a nové sa začali objavovať postupne v 90. rokoch.

V roku 1999 vznikla vo Veľkej Lomnici cvičná lúka a o rok neskôr prírodné 9-jamkové ihrisko. V areáli s názvom Black Stork neskôr pribudlo aj kryté odpalisko a v roku 2007 aj ďalšie 18- jamkové ihrisko.

Tatrám tak postupne pribudol celý moderný areál vhodný pre začiatočníkov aj skúsených hráčov golfu. Športový rezort založil nadšenec Jiří Hruška, ktorý je dodnes jeho riaditeľom a pracuje na tom, aby tu golfovým hráčom nič nechýbalo.

Na oblohe nad golfovým ihriskom sa pravidelne objavuje vzácny živočíšny druh, čierny bocian, ktorý hniezdi v neďalekých močiaroch. Členovia Lomnického golfového klubu dali podľa neho najskôr názov seniorskému golfovému turnaju, ale neskôr, v preklade do angličtiny ako Black Stork, dal tento vzácny vták meno celému areálu.

Tak, ako sa kedysi do Tatier prišli s golfom zoznámiť uhorské dámy a gentlemani, tak si ho dnes môže ktokoľvek prísť vyskúšať do Veľkej Lomnice. V miestnom rezorte to už nie je len hra pre šľachtu a vyššiu spoločnosť, keďže vstup na tréningové plochy je bezplatný pre každého, kto si chce vyskúšať odpaly pod tatranskými štítmi.

Previous
Previous

Budúcnosť Tatranskej Lomnice: Aké novinky stredisko chystá pre svojich návštevníkov?

Next
Next

Chceme Alweg, skandovali študenti. Tatry sa mohli stať svetovým unikátom